Şimdi sayfası Derek Sivers abimizden öğrendiğim çok güzel bir uygulama. Hakkında ve iletişim sayfaları insanların geçmişini ve neler yaptıklarını anlatırken şimdi sayfası hayatlarında o an için odaklandıkları şeyleri anlatmalı diyor. 

Ben de hayatımın bu evresinde nelere odaklandığımı paylaşmanın ve ayda bir kez bu kısmı güncellemenin güzel olacağını düşündüm. Siz de kendi siteniz için bir ”şimdi” sayfası açabilirsiniz.

Ekim 2023:

Ekim ayı her açından yoğun bir aydı. 6 Ekim Denizli, 13 Ekim İzmir ve 20 Ekim Antalya olmak üzere toplamda 3 adet e-ihracat yolu etkinliği gerçekleştirdik. Tüm bu etkinliklerden bir sürü öğrenim ve sorularla geri döndük. Hem Sadece-Ticaret hem Minor Stüdyo için iyi bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Tüm bunlarla beraber bir de Funnel Kafası tarafında dijital pazarlama danışmanları için bir Masterclass planladık. ”Doğru Müşteri Masterclass”ı hem bizim kendimizi tanımamız hem de danışmanların ne istediğini kavrayabilmemiz adına çok verimli geçti. Bu eğitimin değerlendirmesini ayrıca yazmak istiyorum. Danışmanların kafasındaki bir çok soru işaretini derinlemesine cevapladığımızı düşünüyorum. Eğitim tarafında yeni programı ve takvimleri ayarlayacağız. Kasım ayında bizi yeni challenge’lar bekliyor.

Eylül 2023:

Mekana geri döndük. İnsanın ofisinden ve rutinlerinden ayrılması zor oluyor. Ancak yaz aylarının güzelliğini de ıskalamamak gerek. Bu ay E-ihracat yolu etkinliklerinin Bursa’yı gerçekleştirdik. Katılım tam olarak istediğimiz ölçüde değildi, ancak yine de insanlarla sahada görüşmek, e-ticaret ve e-ihracata olan bakışlarını kavramaya çalışmak çok geliştirici oluyor. Orada hem Sadece-Ticaret hem de Minor Stüdyo adına bulunduk. İlerleyen dönemlerde etkinlikler devam edecek.

Ağustos 2023:

İşler tüm hızıyla devam ediyor. Bu ay yeni bir danışmanlığa başladık. Sistem danışmanlığı. Danışmanlık sürecimiz bizi çok farklı bir alana doğru sürüklüyor. Facebook reklam danışmanlığı, funnel danışmanlığı ve son geldiğimiz noktada sistem danışmanlığı. Bir işin tüm elemanlarının ortak çalıştığı bir sistem olmadan arzu edilen başarıya ulaşmasının artık çok zor olduğunun farkındayız.

Ağustos’u da rutin bir şekilde kapattık 🙂

Temmuz 2023:

Yazları 2-3 yıldır devamlı Dikili’de oluyoruz. Yazlıkta sabah uyanıp doğrudan doğaya uyanmak,  denize 10 metre mesafede çalışmak, istediğin zaman dalabilmek ve daha bir sürü nimetle buluştuğum dönemler oluyor. Bu zamanlar senenin en çok minnet hislerine sahip olduğum ayları olarak geçiyor.

Temmuz’da en önemli gelişme olarak İstanbul’da SAAS etkinliğine katıldık. Güzel ve yoğun bir etkinlikti. Son 2 senedir SAAS odaklı danışmanlıklar veriyoruz, bu açıdan muhakkak orada bulunmamız gerekiyordu. Twitter’dan tanıştığım bir çok kişiyle yüz yüze görüşme fırsatı yakaladım.

Bu ay bolca okuduğum ve kendimle vakit geçirdiğim bir ay oldu. Okuma demişken Funnel Kafası olarak Pazarlama Kitap Kulübü’nü başlattık. Pazarlama özelinde okunması ve özümsenmesi gereken kitapları uygulamak adına güzel bir adım oldu. Kulübe katılmak isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Funnel Kafası ve Sadece Ticaret’in potansiyeline ulaştırmak adına içerik tarafında bazı güncellemeler yaptık. Paralı reklamlara başlıyoruz. İlerledikçe bahsederim.

Kodgem Straight ile yeni ürün ve globalde genişleme adına çabalarımız devam ediyor. Uzun ve sabır isteyen bir süreç oluyor bizim için. B2B alanında işbirlikleri için adımlar attık. Bakalım ne getirecek süreç bize.

Minor Stüdyo biraz yavaş ilerliyor, ancak içerik, blog, reklamlar ve işbirliği adına önemli testler yapıyoruz. Her biri kendi içinde özel denemelerin sonuçlarını ben de merak ediyorum.

Okuduğum Kitaplar: Ego is the Enemy, Tüketimin Evrimi & Zak

Yeni ayda görüşmek üzere.

Haziran 2023:

Kendime bolca düşünceler ve yeni notlar yazdığım bir ay oldu Haziran. Bir kaç tanesini sizinle paylaşayım.

”Ülkenin, devletin ya da şirketin kurtulduğunda kendinin de kurtulacağını düşünüyorsan bir an önce uyanmanı dilerim. Sen kurtulmadıkça, kendini bulmadıkça bunların hiçbiri senin kurtuluşuna vesile olamaz.”

»

”Kendine ne zamanki ”bundan neden rahatsız oldum?” sorusunu sorarsan derine inmeyi başardığında çoğunlukla orada bir algı, yanlış bir çerçeveleme ya da bir modifikasyon bulursun.”

Onun dışında bol bol 1-1 görüşme yaptığım bir ay oldu. Dijital pazarlama danışmanı, online eğitim veren, içerik üreticisi ya da funnel konusunda sorusu olan herhangi biriyle görüşüp de ona değer katamadığımız tek görüşme olmadı. Bu açıdan kendimize çok güveniyor ve geri dönüşleri de çok kıymetli buluyorum. Dileyen buradan bir randevu oluşturabilir.

Haziran ayında deniz, kum ve güneşe doğru yol alacağım 🙂

Mayıs 2023:

Bu ay yapay zeka ile bolca haşır neşir oldum. Tana içerisinde kullanmaya onunla, fikir teatisi yapmaya başladım. Bir görüş veriyorum ve o bana karşıt görüşle beraber, anlatmak için bir analoji sunuyor. Yürüyüşlerde konuşmalarımı kaydederek transkriptini almak için ve fikirlerimi berraklaştırmak adına sıklıkla kullanıyorum. Detaylı bir yazıyı da yazıyorum.

Tana içerisindeki uygulamam

Seçim çok meşgul etti hayatımızı. Gereksiz bir dağınıklık, iş hayatında aksama, sayısız zihin bulandırıcı içerikle boğuşmak vs derken enerjimizin düşük olduğu bir dönemden geçtik.

Funnel Kafası’nda odağımızı B2B SAAS’lara yönlendirdik. Bununla ilgili detaylı açıklamaya twitter hesabımda yaptım. (link)

Ayrıca küçük bir ekiple Fethiye’de 3-4 günlük sessiz bir inzivaya gittik. Bir gece dağda kamp kurduk sonra deniz kenarında bir yerde vakit geçirdik.

Yeni aya hazırım 🙂

Nisan 2023:

Nisan ayı rutin çalışma aylarından biri olarak 2023’de yerini alıyor 🙂 Ay sonuna doğru ailemle çok güzel bir Şirince tatili yaptık. İlk defa yolculuğu yazıya döktüm. (link)

İnsanın parayı düşünmeden ailesiyle güzel vakit geçirmek adına bir yerlere gidebilmesi kadar harika bir duygu var mı bilemiyorum.

Saksafon çalışmalarım biraz aksasa da devam ettiriyorum. Çok keyifli ve eğlenceli bir süreç oluyor.

Bu ay Sadece-Ticaret ve Minor Stüdyo ile ilgili geliştirme çalışmalarımıza da devam ettik. Bu ay da böylece tamamlanmış oldu.

Mart 2023:

Aylar ne çabuk geçiyor anlamak zor. 2023’ün 3’te 1’ini de bitirdik. Mart ayı yine çok yoğun bir aydı. Şimdi sırasıyla neler yaptık bakalım.

Sadece-ticaret‘i duyurduk ve bülten çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Burayı kapsamlı bir iş modeline çevirmek adına çalışmalarımızı yapacağız. İlk sponsorluk görüşmelerimizi de yaptık. Amacımız e-ticaret alanında ilk başvurulan medya kanallarından biri olmak.(link)

Minor Stüdyo ile ilgili yeni güncellemeler yayınladık. İş modelini doğrulamak noktasında önemli mesafeler katediyoruz. Şimdi ekibe yeni bir arkadaş dahil etmek adına başvuru açtık. Oradaki operasyonu delege ederek satışa odaklanacağız. (link)

Kodgem Straight tarafında ise hummalı yatırım görüşmeleri sonrası kararımızı aldık. Kitle fonlamaya gidiyoruz. Kârlı ve sürekli büyüyen bu yapıyı daha geniş pazarlara açmak için hissedar olabilmenize imkan tanıyacağız. O taraftaki serüvenle ilgili önemli gelişmeleri daha sonra yine yazarım. (link)

Saksafon dersleri tüm hızıyla devam ediyor. Çok keyifli bir süreç oluyor. Amacım uzun seneler bu istikrarı koruyarak bu alanda kendimi daha da iyi hale getirmek.

Bu ay yine blog’a yeni bir yazı ekledim. Wing Chun savunma sanatı ile tanışmak hayatımı değiştirdi. Bu değişime dair öğrendiklerimi ve süreci anlattım. (link)

Bakalım Nisan bize neler getirecek.

Şubat 2023:

Şubat ayı nasıl bir aydı hiç bilmiyorum. 6 Şubattaki felaketten sonra ne kendimize gelebildik ne de 2-3 hafta işlere bakabildik. Garip ve verimsiz bir döngünün içerisinde savrulup durduk.

Elimizden gelen yardımlar ve bölgede yapabileceğimiz desteklere odaklandık. Özellikle ilk 2 hafta yaşadığım duyguların gerçekten tarifi yok. Hala orada felaketi yaşayan insanların kıyamet gibi bir zaman geçirdiği aklıma geldikçe çok kötü oluyorum.

Kişisel hayatımda da geçmişim, yaşayışım, kültürümüz ve bize dayatılan değerlerle ilgili kendi adıma önemli sorgulamalara başladım. Umuyorum ki bu yol beni yürümekten keyif aldığım yeni yollara çıkarır.

Oğlumla ilgili yine büyük değişimler yaşadığım onunla beraber kendi eksikliklerimi farkettiğim çok önemli bir ay oldu Şubat. Sanırım 2023 için şimdiden unutulmaması gereken bir ay olacak yerini alacak.

Ocak 2023:

Ocak ayı sezon başlangıcı olmasıyla yoğun bir aydı. Müşterilerimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaştığımız ve onları bir sonraki aşamaya taşımak adına adımlar attığımız bir süreç oldu.

Yeni çalışmaya başladığımız müşterilerimizin kurgularını ve sistemlerini oluşturmak adına mesai harcadık. Her zaman ilk başlangıçlar heyecanlı oluyor.

Kodgem Straight ile yoğun bir ay geçirdik yine. Bir çok yatırım toplantısı devam ederken 2,5 yıldır yaptığımız en yüksek ciroya bu ay ulaştık. 0’dan 350K $’a uzanan hikayeyi burada yazdım.

E-ticaret alanında çok güzel bir içerik projesini devreye aldık. Şubat ayında duyuracağız. Türkiye’de böyle bir işe ihtiyaç vardı, biz de bunu hayata geçirelim dedik.

Onun dışında hayata dair gelişmeler şöyle: Oğlum büyümeye devam ediyor, tabi büyüdükçe bizi şaşırtmaya devam ediyor 🙂 Saksafon derslerine devam ediyorum. Çok verimli ilerliyoruz. 40’lı yaşlarımda nasıl olacak merak ediyorum 🙂

Aralık 2022:

Aralık ayı yılı bitirme dönemi olduğu için sakin ve rahat geçti. Yeni yıl planları ve 2 senedir rutin haline getirdiğim değerlendirme yazısını yazdım.

Yazmayı çok seviyorum ve bana bir şeyleri ortaya çıkarmayla ilgili muazzam bir his veriyor. Bu sebeple rutinlerimi tek tabloda topladım. Henüz sıklıkları net değil ancak düzenleyeceğim.

2 yeni müşteriyi Funnel Kafası bünyesine dahil ettik. Yine butik ve odaklı bir yapıyla yolumuza devam ediyoruz.

2022’de bana değer katan makaleleri biraraya getirdim. Buradan okuyabilirsiniz.

Yeni yıl bakalım bize neler getirecek.

Kasım 2022:

Kasım ayında yıl sonuna yaklaşmayı fazlasıyla hissetim.

Funnel Kafası olarak güzel bir Avrupa Birliği projesine destek olduk. Bu açıdan çok verimli bir çalışma oldu.

Saksafona başladım 🎷 Yıllardır bekletiyordum 2021 değerlendirme yazısında hedefimden bahsetmiştim. Artık yola girdik. Bakalım neler olacak.

Zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadık aileyle ilgili. Ama her şeyin nasıl da geçebildiğini ve alışabildiğimizi öğrendik.

Funnelkafasi.com‘u yayına verdik. Artık her şeyi derli toplu görebilirsiniz. Orada rehber niteliğinde efsane şeyler paylaşacağız. Takipte kalın.

Kişisel Bilgi Yönetimi ile ilgili 3-4 farklı ekibe sunumlar yaptım. Her şey yolunda ilerliyor. Bu işi daha geniş kitlelere duyuracağım. 1-1 de öğrenmek isterseniz buradan ücretli randevu alabilirsiniz.

Ekim 2022:

Ekim ayında önemli bir güncelleme olmadı. Ancak çalışma düzenimde bir değişim yaptım. Time-blocking yöntemi ara ara kullanıyordum. Ancak bu sefer tamamen takvimi bu şekilde güncelledim.

Funnel Kafası tarafında global çalışmalar devam ediyor. Türkiye’den gelen işleri bizim prensiplerimze uymazsa almamaya çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada bu özgürlüğe sahip olmak iyi hissettiriyor.

Minor Stüdyo üzerinde çalışıyoruz. E-ticaret satıcıları için çok önemli bir video/fotoğraf çözümü.

Eylül 2022 Genel Özet:

Bu aralar Funnel Kafası ile yüzümüzü globale dönmek adına adımlar atıyoruz. Az ama öz danışmanlık felsefemiz devam ediyor.

Kişisel Bilgi Yönetimi‘ni ne kadar önemsediğimi beni takip edenler bilir. Şu aralar Tana diye bir uygulama kullanmaya başladım. Harika bir deneyim gerçekten, bakalım neler olacak.

Funnel Kafası Pazarlama Stratejisi Framework’ünü yazmaya başladım.  Amacım bir markayı aldığınızda onu nasıl analiz eder ve stratejik bir yol haritası çıkartırsınız onu ortaya koymak.

Funnel Kafası Podcast sıralamasında tüm Türkiye’de yer edinmeye başladı. Bülteni 1000 aboneye ulaştırmak ve 2500’e geldiğimizde ücretli bir abonelikte başlatmak istiyoruz.

Mail karmaşasından çıkmak için ekibini ve felsefesini çok sevdiğim HEY Mail‘i kullanmaya başladım. Gelen kutusunu ve akışı dönüştürdükleri durum muazzam. Hatta kendinize ait bir blog bile oluşturabiliyorsunuz. Böyle ürünleri çok seviyorum.

Basecamp ekibin bir problemi tanımlayıp nasıl çözüm getirdiğini anlatan çok güzel bir makaleyi de sizinle paylaşıyorum. ”Write the Pitch” bir problemi ve çözümü ortaya koymak adına iyi bir şablon.

Ağustos 2022:

Ailem ve Hayatım:

Önceden çok çalışma odaklı bir yaşamım vardı. Ve ne kadar verimliydi tam da emin değilim. Artık aileme daha fazla vakit ayırıyor ve deneyim biriktiriyorum.

Oğlumla bu aralar çok güzel bir aktiviteye başladık. O scooter’ı çok güzel bir şekilde kullanırken ben de bir longboard ile ona eşlik ediyorum 🙂 İnsanı konfor alanından çıkaran ve akışa sokan muazzam bir aktivite. Şimdi eşim de öğrenmeye başladı. Bakalım neler olacak 🛹

Girişimcilik:

Girişimciliği bir yaşam felsefesi olarak görüyorum. İnanç Ayar hocam sağolsun 🙂 Bir çok kez düşsekte yeniden kalkıp yola devam edebiliyoruz. Bu sıralar SAAS firmaların danışmanlıklarına yoğun şekilde çalışıyoruz. Funnel Kafası olarak podcast ve bülten ile değer üretmeye devam ediyoruz.

Şu an odağımız Funnel Kafası ile verimli ve sonuç odaklı eğitimler tasarlamak. Yakında haberlerini alırsınız 🙂

Yazmak:

Yazmak her zaman çok sevdiğim bir eylem oldu. Bu günlerde daha fazla yazabilmek için her gün rutin şekilde vakit ayırıyorum. Ayrıca kendi blogum içinde hazırlıklardayım.

Bir kitap yazmak için de kendimi hazırlıyorum. Bildiklerimi ve biriktirdiklerimi sistematik olarak bir araya getireceğim.

Okuma:

Önümüzdeki dönemde 2 kitabı okuyup çok sıkı notlar ve özet çıkaracağım. Bu kitaplar Traction ve 100M $ Offer. İkisinin de kendi alanlarında çok güçlü kitaplar olduğunu biliyorum. Bakalım neler öğreneceğiz. Ayrıca siteme de bir kitaplar sayfası açıp yorumlarımı paylaşmayı düşünüyorum.

İyi Fikir:

Bu alanda da o ay içinde en önemli bulduğum bir düşünceyi sizinle paylaşacağım. ”Making small bets” kavramı ile tanışalı uzun zaman oldu ancak bu aralar daha iyi anlamaya başladım. Büyük bir girişimin peşinde koşmaktansa küçük denemeler yaparak çalışacak olanı bulmak denebilir.