0’dan $350.000’a Uzanan Bir E-Ticaret ve İhracat Hikayesi

Güncelleme: Temmuz 2023 itibariyle $600K’a ulaştık. AI destekli ve ilk üründen dersler alarak çıkartacağımız yeni ürün hazır. Yakında lansman olacak.

Her şey 20 Şubat 2020 günüyle başladı. Dijital pazarlama alanında yeni sayılabileceğim zamanlardı. Danışmanlık verdiğim 2 firma vardı yanlış hatırlamıyorsam. Her gün yeni bir şeyler öğreniyor ve sürekli gelişiyordum.

Geceler gündüzlere karışmış şekilde çalışıyorum. O kadar heyecanlıyım ki okumanın ve keşfetmenin sonunu getiremiyorum. Yeni müşteriler bulmak adına yaptığım şey ise çok basit. Sevdiğim marka hesaplarını ve websitelerini inceliyorum. Sonra kurucusuna hangi mecrada olduğuna bakmaksızın ulaşıyor ve değer katmaya çalışıyorum.

Yine böyle zamanların birinde aşağıdaki yazışmayla Kodgem Straight’le olan hikayemiz başladı.

Fatih abi (Kodgem CEO) ilk etkileşimimiz 🙂

Sonrasında hiç bir karşılık beklemeden Kodgem Straight’e destek vermeye başladım. Hikayenin detaylarını buradan okuyabilirisiniz.

Bugün yani 2 Şubat 2023’de Straight çok güzel noktalara geldi. Çok sevdiğim ve hayatın bir çok alanında gördüğüm bir Visualize Value görselindeki gibi bir patern çizerek hem de.

Jack Butcher – Visualize Value – This is Pointless

Kodgem Straight 2020 Mayıs – 2023 Ocak Satış Grafiği

2021 yılında zirve yaptığı nokta Dubai’de bir firmaya toplu ürün sattığımız yer. Onun dışında görsellerin ne kadar benzediğini görebilirsiniz.

Hayatın bir çok noktasında da bu böyledir. Eğer doğru şeyleri yaparak yeteri kadar sabır gösterirseniz bu büyümeyi içerik üretirken de, satış yaparken de ya da kişisel hedeflerinizde dahi görebilirsiniz.

Şimdi bulunduğumuz noktada 21 ülkeye ihracat yapan ve yeni 2 ürünüyle pazara farklı bir soluk getirmeye çalışan bir firmayız.

Bu yazıda yaşadığımızı zorlukları, izlediğimiz stratejiyi ve sonuçları fazla detaya girmeden sırasıyla paylaşacağım.

Zorluklar

2020’de bu ekibe katıldığımda Fatih abinin eşiyle kurduğu küçük mütevazı bir şirketti Kodgem. Bir çok girişimcinin başladığı gibiydi süreç onlar için de. Sayısız fedakarlıkla girişilen bir yolculuk neredeyse tüm sermayenin harcanıp hatta borçların da altına girilerek ortaya konulan bir çözümdü Straight.

Bu sebeple başladığımızda çok düşük reklam bütçeleriyle kendimize yer bulmak ve çözümü anlatmak zorundaydık.

Rakibimizin pazarda bu konsepti tanıtmış olması bize bir yol açsa da, insanlara kendimizi anlatmak ve bu bütçelerle ilerlemek zorundaydık.

Avantajımız ise ürünün duruş problemine çok iyi bir çözüm olması ve kullananların güzel geri dönüşleriydi.

Karşılaştığımız diğer bir zorluk ise fiziksel ürün satmaktı. Çünkü kısıtlı sermaye, sık ve az sayıda üretim döngüleri demekti. Bu da hacimli üretimden geri kalıp ürünleri daha yüksek fiyatlara mal etmemize sebep oluyordu.

İşte bu da çok zorlandığım alanlardan biriydi. Çünkü reklam ve diğer giderlerlerle beraber yüksek maliyet, karlılığı ve büyümeyi zorlaştırıyordu.

Ancak tüm bunlar bize farklı ölçeklerde yaşanacak deneyimleri öğretiyordu.

Strateji

Sıkı bir rakibin pazarı oluşturduğu bir alanda yapmanız gereken müşterileri doğru tetikleyicilerle ürüne yönlendirmektir.

Eğer korselerle dik duruşa çözüm aranan bir dönemde insanlara gerçekten dertlerine derman olan bir ürün verirseniz doğal bir yayılım mümkün olacaktır. Çünkü var olan ürünlerin hiçbiri insanlara gerçek çözümü sunamamıştır.

Stratejimiz farkındalık yolculuğunda ”problemin farkında” olan insanlara çözümü göstermek ve sonucu satmaktı.

Pandeminin de yardımıyla uzaktan çalışmanın hızlanması ve masabaşında çalışanların yaşadıkları sıkıntıların artması Straight ürününün satışını hızlandırdı.

Satışlar Arttıkça Facebook/Instagram Bütçelerimizi Ölçekledik

2021’in başı itibariyle daha fazla insana ulaşmak adına reklam bütçelerimizi de artırmaya başladık. Bununla birlikte farklı kreatifler denemeye ve özellikle pazarın bize verdiği sinyaller doğrultusunda masabaşında çalışanları hedeflemeye devam ettik.

2021’de %400 oranında reklam bütçemizi artırdık ve bununla beraber marka bilinirliğimiz de artmaya başladı. Bu bize hem farklı işbirlikleri için kapı aralarken hem de müşterilerin farkındalık seviyelerinin artması anlamında önemli katkı sağladı.

Google ile Aktif Niyetli Aramaları Hedefledik

Reklamlarda lokomotif olarak Facebook/Instagram’ı kullandık. Ancak zaman içinde artan marka bilinirliğimiz hem marka ismimizle hem de özellikle ”postür” ve ilişkili kelimelerde yatırım yapma ihtiyacımızı doğurdu.

Google kısmında şansımız hiç yaver gitmedi. Bir şekilde ürünlerin onaylanmaması, sağlık kategorisine sokulmaya çalışması, global rakiplerimizin alışveriş reklamı vermesi ve yeniden hedefleme kitleleri oluşturmasına izin verilirken bizim bunları yapamamamız buradaki verimi azalttı.

Sadece arama reklamları ile yola devam ediyoruz. Umarım globaldeki deneyimimiz bu şekilde olmaz. Çünkü önümüzde uzun bir yol var.

İhracat Oranımızı Artırarak İlerledik

2021 yılının son 6 ayı ve 2022 yılının ilk zamanları globaldeki satış eforlarını artırdığımız zamanlar oldu. İçerideki satışlara bağımlı kalmak istemiyorduk ancak globalde bir türlü istediğimizi bulamadık.

Başarısız denebilecek 2 adet Amazon İngiltere girişimimiz sonrasında 2022 Mayıs ayında Şems Orak ile Amazon Amerika pazarına açıldık ve güzel bir ivme yakaladık.

Burada Burak Seyman‘dan aldığımız ve genel gidişatı görmemizi sağlayan danışmanlık da bizim için çok iyi bir deneyim oldu.

Amazon Amerika yapısı itibariyle çok sert ve öğretici bir pazar. Orada hızlı olmak, müşteriyi ve platformu memnun etmek zorundasınız.

Bu anlamda bir çok zorlukla karşılaştık. Kreatif, reklamlar ve hızlı iadeler bize bir çok şey öğretti. Bunlara ekip olarak olabildiğince hızlı tepki vermeye çalıştık.

Pazaryerlerini Oyuna Dahil Ettik

Artan marka bilinirliğimiz ve arama hacimlerimiz pazaryerlerindeki satışlarımıza çok büyük katkı sağladı.

Buradaki fırsatı görerek buraları ölçeklemek adına platform bazlı geliştirmeler yaptık ve reklamlarla bu mecralardaki görünürlüğümüzü artırmaya başladık.

Trendyol, Hepsiburada ve N11 üzerindeki satışlarımız da hatırı sayılır bir oranda arttı.

2022’de pazaryerlerinde yaptığımız toplam cironun %50’sine, 2023 Ocak ayı itibariyle erişmiş durumdayız. Momentumu korumaya devam edeceğiz.

2023’e Hızlı Başladık

2023 Ocak ayında 2022 ciromuzun yaklaşık %30’una ulaştık. Üstelik önümüzde 11 ay daha var.

Bu anlamda verimli bir başlangıç oldu. Ama sırada 2 yeni ürünümüz var. Bunların pazara çıkışı, bunlar için gerekli mühendislik, içerik ve pazarlama kurgularının hazırlanması ve daha bir sürü detay bizi bekliyor.

Amacımız 2023’de de olabildiğince karlı bir operasyon yürüterek büyümeyi devam ettirmek. Bunun için tüm satış kanallardaki karlılığımızı, kırılma noktalarımızı ve tüm birim maliyetlerimizi olabildiğince detaylı takip ediyoruz.

Sonuç:

Straight’in içerik, ürün geliştirme ve pazarlama noktasındaki 3 önemli ayağı olarak geçirdiğimiz sürede:

• Ortalama 11.72 ROAS
• Ortalama Sepet 786₺
• Ortalama Yıldan Yıla Büyüme %350

Bu süreçte emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum. Başta Fatih abi CEO’muz, Deniz abi ve tüm ekip olarak Straight’i global bir başarı hikayesine dönüştürmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Emre Doğaner | CMO – Kodgem Straight

Not: Kodgem Straight ile edindiğimiz deneyimleri Ürün + pi podcastinde ürün pazarlama ve içerik perspektifinden anlatıyoruz. Şimdiye kadar 4 bölüm yayınladık. Dinleyip bizlere geribildirim verebilirsiniz.

 

3 comments… add one
 • Çiğdem Kacar Selimoğlu Mar 3, 2023 @ 13:47

  Özetlemeye çalıştığın bu güzel yazıda gördüğüm tek şey istikrar ve inanç Emrecim. Onlar da senin temel özelliklerin. Başarılarınız daim olsun, tebrikler!

  • Emre Doğaner Mar 3, 2023 @ 15:24

   Çok teşekkürler Çiğdem. İyi ki tanıştık ve beraber çalışabildik.

 • Fatih Adak Mar 13, 2023 @ 21:10

  E-ticaretin göründüğü gibi kısa yoldan hemen ilk aydan kar bekleyen markalara bu yazıyı en az 2 defa okutulması gerekiyor. Hocam tecrübenizle bunu bize gösterdiniz, teşekkürler.🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir