Trafiği Tanımak ve Yönetmek

Uçuş Kontrol kuleleri hakkında bilgi sahibi misin? Bu kuleler kendi hava trafik sahasına giren uçakları menzilinde iken tanımlamayı ve o trafiği rahatlıkla takip edip yönlendirmeyi amaçlar. Ve bu kuleler için esas amaç kendi menzillerindeki tüm trafikleri tanımlamak, hakim olmak ve kontrol etmektir.

Kendi internet siteniz için de durum farklı değildir. Amaç gelen tüm trafikleri tanımlayarak kendi trafiğiniz haline getirmektir. Trafikleri ne kadar iyi tanımlar ve yönlendirebilirseniz işinizi o ölçüde büyütebilirsiniz.

Yani trafiğin çeşidine göre onu doğru sayfaya yönlendirmeli ve uygun teklifleri göstermelisiniz.

Bu anlamda Russell Brunson trafiği 3’e ayırıyor.

1. Bizim olan ya da tanımladığımız trafik: Bu üç trafik arasında en önemli ve bizimde en sevdiğimiz trafik çeşididir. Email listeniz, müşterileriniz, takipçileriniz buna örnek gösterilebilir. Bu trafiğin en önemli özelliği onlarla doğrudan temas kurabilmenizdir.

Yani herhangi bir sosyal mecrada reklam vermeden temas kurabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz. Doğru şekilde bağ kurun, empati ile yaklaştığınızda bu kitleye ürün ve hizmet satmanız her zaman daha kolaydır. Bu yüzden birazdan anlatacağım iki trafiği her zaman buna dönüştürmek isteriz.

2. Kontrol edebildiğimiz trafik: Hangi sayfayı ziyaret edeceğine karar verebildiğimiz yani yönlendirebildiğimiz trafiktir. Paralı trafiklerin tamamı bu kategoriye girer.

Nereye gideceğine dair bir yönlendirme gücüne sahip olsanız da paralı olduğu için sürekli beslemek ve bütçe ayırmak zorundasınızdır.

3. Kontrol edemediğimiz trafik: Nereden gelip, nereye gittiğini yönetemediğiniz trafik tipidir. Sosyal medyadan, organik aramalardan vb. gelen trafikler buna güzel örnektir.

Tüm trafiklerin esas amacı bunları bizim olan trafiğe dönüştürebilmektir. Bu sayede sosyal medya platformlarından bağımsız, 1-1 ve daha samimi bir bağ kurabileceğimiz kanalı açmış oluruz.

Eğer hala bir email listeniz yoksa ilk iş olarak trafiklerinizi tanımlayabilmek adına hızlıca abone olunabilecek bir liste yapmanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak; trafik bir işletmenin önemli büyüme kaynaklarındandır. Trafiği tanımlamak ve yönetmekte size ürün ya da hizmetlerinizi pazarlama anlamında önemli bir katkı sağlayacaktır.