Hangi Grubun Lideri Olmak İstiyorsun?

Bugün internet ve metamorfoza uğrayan pazarlama dünyanın her tarafında bir konu, ürün ya da hizmet etrafında insanların birleşmesine olanak sağlıyor. Yapılması gereken bir araya gelen bu topluluklara liderlik etmek. İnsanoğlunun bir yere ait olma isteğinin hiçbir zaman bitmeyeceğini biliyoruz.

Çünkü bu bizim en temel hayatta kalma içgüdülerimizden biri. Bir takıma ait olmak, benzer düşüncede insanlar ile bir arada bulunmak ve onlara katkı sağlamak.

Tüm bunları yaparken üzerinde etraflıca düşünmeniz gereken 4 basamak var.

🧭  Kime Liderlik Etmek İstiyorsun? İster bir ürün satın ya da bir hizmet, insanlar sunduğunuz şeyin etrafında birleşmeye başlayacaktır. Ama önce kimlere liderlik etmek istediğini net bir şekilde ortaya koyman gerekiyor.

Liderlik edeceğin kitlenin arzuları, ihtiyaçları ve hedefleri neler? Onları nasıl bir duygu ile birleştirebilirsin, bunu tespit etmelisin.

🚶 Neredeler? Bir takımı oluşturacak insanları bir araya getirmek için onların online’da nerelerde vakit geçirdiklerini, başka hangi gruplarda yer aldıklarını, okuduklarını ve takip ettiklerini de bilmek önemli.

Bu bir Facebook grubu, bir kitap ya da bir blog olabilir. Belki de çoğunluğun ilgilendiği bir spor branşı ya da bir hobi de olabilir.

Takımını oluşturacak insanları bulmak onları doğru şekilde tanımak ile mümkündür.

🧩  Nasıl Birleştireceksin? İnsanlara inanmaları ve tereddütsüz şekilde peşinden gitmeleri için bir şey sunmalısın. Bu ürün veya hizmetten de öte onların sana güvenmesini ve saygı duymasını sağlayacak bir öğe olmalı.

İster bir seminer, e-kitap ya da manifesto olsun. İnsanların ortak amaç etrafında birleşmesi onlara sunacağın argümanın, onları ortak bir duygu etrafında birleştirmesi ile mümkündür.

🎯  Sonuç? Bir iş modelinin ürün ya da hizmet ile alakalı olduğunu düşünürsek yanılırız. Bu aynı duygular etrafında birleştirdiğimiz insanlara sunacağımız sonuç ile ilgilidir.

Bugün satın aldığınız ürün ya da hizmetlere bir bakın, hepsinin sizi arzu ettiğiniz sonuca ulaştırmasını beklersiniz. Bu bir ayakkabı ya da bir danışmanlık da olsun durum böyledir.

Herkes sizin takımınıza katılmak ile ilgilenmeyecektir. Zaten bir lider de herkesi takımına kabul etmez. Doğru insanlarla bir takım kurmaya çalışır.

İster ürün isterseniz hizmet satın şunu asla unutmayın. Siz bir lidersiniz ve müşterileriniz sizin takım arkadaşlarınız. Onlar ile ortak hedefinize doğru ilerlemeli ve onları arzu ettikleri sonuca eriştirmek için çalışmalısınız.