Varlık İnşa Etmenin Basamakları

Bu makale yakın çevremde ve sosyal medyada herhangi bir şekilde temas ettiğim herkesle paylaştığım çok önemli bir yazı. Bir gün sosyal medyada tekrar paylaştıktan sonra Türkçe’ye çevirmem gerektiğine kanaat ettim ve şimdi kendi çevirim ile sizinle paylaşıyorum. Yazı içerisine kendi yorumlarımı **//** işaretleri arasında olacak şekilde ekleyeceğim.

ConverKit CEO’su Nathan Barry’in yazdığı yazının orjinaline de muhakkak göz atın ve bir kez değil minimum 3 kez okuyarak notlar alın ve ara ara tekrar okuyun.

Yazıyı konu ettiğimiz Funnel Kafası Podcast’ini de buradan dinleyerek hayatınıza aksetmesine katkıda bulunabilirsiniz. İyi okumalar.

Üniversitedeyken Basecamp’tan Jason Fried’in para kazanmanın zamanla daha iyi olabileceğiniz bir beceri olduğu hakkında konuştuğunu duydum. – davul veya piyano çalmak gibi – Bu fikir zihnimde hemen karşılık buldu. Zira ilk kez bir piyanonun başına oturup hemen konçerto çalmayı beklemiyordum.

Nasıl ki bir müzik aletinde ustalaşmaya giden yolun ana hatlarını çizebiliriz, aynı şeyi geçimimizi sağlamak ya da hayatımızı kazanmak için de yapabiliriz bunu biliyordum.

Mahalledeki sıradan işlerden bir emlak imparatorluğuna giden yolda hangi dersleri öğrenmeye ihtiyacımız var? Ya da freelancer olarak çalışmaktan kendi dijital ürünlerinizi satmaya giden yolda. Ya da Wendy’s’de çalışmaktan ayda 1 milyon dolardan fazla kazanan bir SaaS şirketine sahip olmaya giden yolda. İşte bu sonuncusu benim kendi yolum.

Daha fazla kazanmak ve servet inşa etmek için herkesin katedebileceği güvenilir bir serüven mümkün. Aslında bunu yan yana bir dizi merdiven olarak düşünmeyi seviyorum. Her biri hem iş kalitesi hem de potansiyel kazançlar açısından farklı yüksekliklerde olabilir.

**//
Grafik sırasıyla Para ile Zaman Takası, Kendi Hizmet İşletmen, Ürünleştirilmiş Hizmetler ve Ürün Satmayı içeriyor.

Sol üst köşedeki notta ise şöyle yazıyor.
”Her bir üretici sol alttan başlar ve merdivenleri adım adım tırmanır. Yukarı çıktıkça daha fazla kazanırsın fakat her basamak daha fazla yetenek ve tecrübe ister.”
**//

Bu modelde, tırmandığınız her merdiven ile beraber potansiyel kazançlarınız da artar. Ayrıca, daha gelişmiş merdivenlere doğru soldan sağa hareket ettikçe de kazanç artar. Ancak her harekette zorluk seviyesinde de bir artış olur.

Her adım, bu yeni zorlukların üstesinden gelmek için yeni beceriler öğrenmenizi gerektirir. Şimdi Her aşamadaki bu beceri ve fırsatlardan birkaçını inceleyelim:

PARA ZAMAN TAKASI

İlk basamağımız para ile zamanı takas etmek. Tanıdığınız çoğu insan bu şekilde geçimini sağlıyor. Bu basamakta insanlar Starbucks için saatlik bir işle başlayabilir, ancak daha sonra bir şirkette çalışan olarak maaşlı bir pozisyona geçebilir.

Bu aşamada en temel düzeyde aşağıdaki becerilere ihtiyaç vardır:

 • Devamlılık
 • Güvenilir olmak
 • Yeni beceriler öğrenmek

Her iş, hatta giriş seviyesi işlerde bile bu üç şeye ihtiyacınız vardır.

Sonrasında merdivende bir sonraki basamağa çıkarak maaşlı bir pozisyon elde etmek için belirli becerilerde (tasarım, metin yazarlığı, hukuk, hemşirelik, vb.) uzmanlaşmanız gerekiyor.

KENDİ HİZMET İŞİNİZ

Kendi hizmet işinizi yürütme basamağına atlamayı seçerseniz, son adımda inşa etmeyi öğrenmeniz gereken tamamen yeni bir dizi beceri vardır. Bunlar:

 • Şirket kurma
 • Müşteri bulma
 • Teklif oluşturma
 • Fiyatlandırma
 • İşçi çalıştırma
 • Online’da bir varlık oluşturma
 • Muhasebe, finans, iş operasyonları vb.

Geriye dönüp baktığımda, o zamanlar bana ürkütücü gelen (Dışişleri Bakanlığına giderek bir LLC’ye başvurmak gibi -Türkiye’de şahıs şirketi kurmak- ) şimdi kolay ve sezgisel görünen pek çok şey var.

Bu basamak birçok işletme sahibinin yeteneklerinin ötesine geçtiği ve aynı zamanda tutarlı ve güvenilir olmak gibi önceki basamaktan almaları gereken dersleri kaybetmeye başladığı yerdir. Örneğin; Sıhhi tesisat tecrübesi olmayan bir arkadaşımın küçük bir sıhhi tesisat şirketini satın alması ve iki basit değişiklikle ilk yıl gelirini ikiye katlaması nasıl oldu:

 1. Müşterileri takip ederek
 2. Yapacağını söylediği şeyi yaparak yani sözünü tutarak

İşletme sahipleri olarak öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu küçümsüyoruz, bu yüzden bunalıyor ve temel konularda dahi aksamalar yaşamaya başlıyoruz.

**//
Türkiye’de de aynı kurallar geçerli eğer güvenilir olur ve sözünüzü yerine getirirseniz diğer işletmelerin %90’ından rahatlıkla ayrışabilirsiniz.
**//

ÜRETKEN HİZMETLER

Şimdiye kadar her satış, müşterilerle veya bir işverenle doğrudan yüz yüze, telefon veya e-posta yoluyla konuşularak yapıldı. Ancak gerçekten yeni gelir düzeylerine ulaşmak için farklı bir öğrenmeye ihtiyacınız var: müşteriyle hiç konuşmadan nasıl satış yapılır.

Amacımız satışları yeni seviyelere ölçeklemek. Bu, olası tüm darboğazların ortadan kaldırılması anlamına gelir. Ürünleştirilmiş hizmette satış darboğazını kaldıracağız, ardından bir sonraki merdivende ürün teslim darboğazını ortadan kaldıracağız.

Ürünleştirilmiş hizmet; sunduğumuz servis hizmet teklifini (örneğin, arama motoru danışmanlığı) sabit fiyatlı (1.000 $ için site SEO analizi) bir teklife dönüştürmenin adıdır.

Mesela şöyle örneklendirebiliriz:

 • Saatte 100 dolardan web sitesi tasarlamaktan, 5 sayfalık bir web sitesi tasarlamak için 2,500 dolara geçiş yapan bir tasarımcı.
 • Saatte 50 ABD doları yerine video başına 250 ABD doları ücret alan bir video editör.
 • Saatlik ücret yerine ziyaret başına 50 dolar alan bir tamirci.

Proje kapsamı ve fiyatı sabit olduğundan, hizmet sağlayıcı bazı projelerde diğerlerinden daha fazlasını yapacaktır, ancak karlar ortalama olacaktır.

Bu basamakta öğrenmemiz gerekenler:

 • Müşteri ile görüşmeden satış yapabilecek satış metni yazma
 • Bir satış sayfası tasarlama (veya bunu sizin için yapacak uzmanları işe alma)
 • Çevrimiçi ödemelerin işlenmesi
 • Her hizmette tekrarlanabilir kalite sağlamak için sistemleri standart hale getirmek

Bu merdiveni daha da yukarı taşımayı seçerseniz, daha fazla ölçeklendirmek ve öngörülebilirlik eklemek için düzenli gelir ve çalışanlar ekleyebilirsiniz. Örneğin, kayınbiraderim Daniel herhangi bir videoyu saatte 30 ABD Doları karşılığında düzenlerdi, ancak şimdi 1.000 ABD Doları karşılığında ayda dört adede kadar vlog düzenlemek için tekrarlanan bir ürünleştirilmiş hizmet başlattı.

Önce saatlik maliyetten video başına sabit maliyete geçerek “Bu kaç saat sürer?” sorusunu yanıtladı. Ardından herhangi bir video yerine vloglar belirleyerek tam olarak kimin için olduğunu netleştirdi. Ve son olarak, video başına fiyat yerine aylık fiyata geçerek bunu tekrarladı.

Artık bir avuç müşteriden öngörülebilir bir gelir akışı var. Ayrıca fazladan müsait zamanları olduğunda kaydolmak isteyenler için bir bekleme listesi bile var.

ÜRÜN SATIŞI

Ürünleştirilmiş bir hizmet, satış için gerekli manuel çalışmayı ortadan kaldırır. Bu trendi ürünlerinizi müşteriye ulaştıracakken yapılacak olan manuel çalışmayı ortadan kaldırarak sürdürmek mümkündür.

Fiziksel ürünler iki kategoriye ayrılır: el yapımı ve fabrikasyon.

 • El yapımı – El yapımı ürünler başlamak için harikadır çünkü bir ton para harcamadan birkaç tane yapabilirsiniz, ancak daha sonra ürünleştirilmiş hizmetlere daha yakındırlar, çünkü her birinin yapılması zaman alır, bu nedenle sorunsuz bir şekilde ölçekleyemezsiniz.
 • Fabrikasyon – Üretilen ürünleri küçük ölçekte yapmak zordur, ancak bunlardan yeterince satabilirseniz bunları toplu olarak üretebilir ve ardından işletmeyi etkileyici bir şekilde ölçeklendirebilirsiniz.

Bir ürünün üretilmesi için ilk etapta çok daha fazla çaba gerekir. Ancak daha sonra her bir satış ve bu satışın gerçekleştirilmesi işletme sahibinin fazla (belki de hiç) ek çabası olmadan gerçekleşir.

Örneğin;

 • Yeni bir programlama dilinin nasıl öğrenileceğine dair bir e-kitap
 • Yeni pişirme teknikleri hakkında bir video kursu
 • Vlogger’lar için yeni bir tripod

Bu aşamada, ürünleri toplu halde satmak için öğrenmeniz gereken tamamen yeni bir dizi beceri daha vardır:

 • Geniş ölçekte müşteri desteği
 • Geniş ölçekte müşteri toplama
 • Tedarik zinciri (fiziksel bir ürün ise)
 • Dolandırıcı insanlar sitenizi kredi kartı testi ve daha fazlası için kullandığından dolandırıcılık ile mücadele

Bu, ihtiyacınız olacak düzinelerce beceriden sadece birkaçı. Anlattığımız varlık merdivenlerine bu girişle birlikte, bu yeni konseptte gezinmenize yardımcı olacak ilkelere bir göz atalım.

Zamanla Servetinizi ve Gelirinizi Artırmak için 8 İlke

 1. Fazladan zaman ve paranın yeniden sisteme yatırılması gerekir.
 2. Üst basamaklara atlayabilirsiniz, ancak bir önceki adımdaki gerekli dersleri almanız gerekir.
 3. Varlık oluşturmak için mevcut becerilerinizi yeni bir biçimde  uygulamalısınız.
 4. Daha iyi bir ücret için çalışmak ile gerçekten servet inşa etmek arasında fark vardır.
 5. Bir sonrakini finanse etmek için merdivende daha önceki bir basamağı kullanmanız gerekir.
 6. Merdivenler arasında hareket etmek genellikle gelirde bir düşüş anlamına gelir.
 7. Her adım bir hedef kitle ile daha kolay hale gelebilir.
 8. Basamakları katetmek düşündüğünüzden daha uzun sürer, ancak sonuçlar inanılmaz olabilir.

 

1. FAZLADAN ZAMAN VE PARANIN YENİDEN SİSTEME YATIRILMASI GEREKİR

 

Seattle’a yakın zamanda yaptığım bir gezide, SeaTac ile Seattle şehir merkezi arasında Uber şoförümle konuştum. Sohbet, seyahatten, Hawaii’deki favori adalarımızdan, müziğe ve aletlere olan sevgisinden, iş için ne yaptığından ve neden Uber’e başladığına kadar uzanıyordu.

Seattle Şehri için şehir merkezinde çalışan sağlam bir kariyeri var ve Uber, haftada birkaç sabah araba sürerek biraz fazladan kazanmasına izin veriyor. Airbnb ve Uber gibi hizmetlerin belirli bir maaşı olanların ek gelir kazanmalarına izin vermesi harika.

Peki bu fazla parayı neye harcıyordu? Araç gereçleri seviyor ve iki şey istiyordu:

 1. Ev sinema sistemindeki bozuk bir hoparlörü değiştirmek.
 2. DJI Mavic Drone satın almak.

İkisi de süper eğlenceli alışverişler ve bunları gerçekleştirmek için fazladan çalışabilmesi harika. Ama bana çoğu insanın neden servet inşa edemediğini hatırlattı: Artan kazançlar asla servete gitmez.

Toplumun her yerinde ekstra kazanılan para -ister zam ister ekstra çalışmadan olsun- çok daha etkili bir şekilde kullanılabilecekken yaşam tarzı harcamaları veya geçici satın alımlarda kaybolur gider.

Drone gerçekten eğlenceli olurdu, ancak o kadar çok küçük parça ve süslü elektronik var ki, birkaç yıl sonra kırılması kaçınılmaz – ve o zamandan önce onu bir ağaca takıp kaybetmezseniz.

Varlık inşa etmek istiyorsanız, bin doları en son araç gereçlere yakmak yerine yeni becerilere veya borsaya, emeklilik hesaplarına veya başka bir işe yatırım yapmalısınız.

2. ÜST BASAMAKLARA ATLAYABİLİRSİNİZ, ANCAK BİR ÖNCEKİ ADIMDAKİ DERSLERİ ÖĞRENMEK ZORUNDASINIZ.

 

ConvertKit’te herhangi bir SaaS şirketinin en büyük affiliate pazarlama programlarından birini yürütüyoruz ve her ay yaklaşık yarım milyon dolar gelir elde ediyoruz. Ama bu bir problem, bir acı noktası. Bu sistemleri yönetmek için mevcut yazılımların hiçbiri iyi çalışmıyor ve sonuç olarak ayda en az bir gün manuel iş yaparak geçiriyoruz.

Kayınbiraderim Philip, bu manuel çalışmayı gördü ve SaaS şirketlerinin affiliate programları yürütmesi için daha iyi bir platform oluşturmaya karar verdi. LinkMink adlı yeni aracı bu alanda ivme kazanıyor, ancak hala erken. Üzerinde yaklaşık iki yıl çalıştıktan sonra, kendisinin ve kurucu ortağının ayda yalnızca birkaç bin gelir elde edebildikleri konusunda hayal kırıklığına uğramamak elde değil.

Bu durumu çok iyi anlıyorum. ConvertKit’e başlayalı 2 yıl olmuştu, ve hala aynı seviyedeydik. SaaS’ın büyümesinin ne kadar yavaş olabileceğini biliyorum ve bu berbat bir şey.

Ama sonra Philip’in yolunu düşünmeye başladım. İşletme alanında lisans derecesine sahip, tasarımcı olarak çalıştı, ardından yazılım geliştiricisi olarak çalıştı. Ardından LinkMink üzerinde çalışmaya başladı.

Onun yolu şuydu:

Bir şirket için saatlik çalışma (iş gücüne katılan herkesin sahip olduğu çok çeşitli işlerde)
Bir şirkette maaşlı çalışma (hem erken yaşta tasarımcı, sonra web geliştiricisi olarak)
Tamam, buraya kadar harika. Gelir getiren merdivenimizde ilk basamaktan ikinciye geçti ve bunu oldukça hızlı bir şekilde yaptı. Sadece dört yıl içinde giriş seviyesindeki bir pozisyondan harika bir maaşa geçiş.

İçeride bir yerde biraz sözleşme tasarımı işi de yaptı, bu yüzden faturalandırmanın, müşteri bulmanın ve hizmetlerinizi pazarlamanın temellerini aldı.

Öyleyse bir sonraki adımına bakalım, ki bu da… LinkMink’i kurmak.

Bir hizmet olarak yazılım uygulaması başlatmak, spektrumdaki bir sonraki adım değildir. Cehennem, sonraki 10 adımda bile değil!

Pek çok hareketli parça ile bir SaaS şirketini yönetmek inanılmaz derecede zordur: geliştirme, sunucular, müşteri desteği, hukuk, ödeme işlemleri vb. Biraz zaman almasına şaşmamalı!

Bunu yapamadığından ya da bu adıma atlamakla kötü bir seçim yaptığından değil: sadece öğrenecek çok dersi var ve hepsini yavaş yavaş kademeli adımlarla seyahat ederek öğrenmek yerine burada öğrenmeyi seçti.

Bu nedenle, beklentilerini bunun daha uzun süreceği ve diğer insanlardan daha zor hissedeceği yönünde düzenlemesi önemli.

Bu dezavantajlar, aynı zamanda inanılmaz bir ödüle sahip olabileceği gerçeğiyle dengelenir, çünkü yinelenen yazılımlar gezegendeki en büyük iş modellerinden biridir, bu nedenle satın alan şirketler ve yatırımcılar, bunlara sahip olmak için inanılmaz bir prim ödeyecektir.

3. ZENGİNLİK OLUŞTURMAK İÇİN MEVCUT BECERİLERİNİZİ YENİ BİR YOLLA UYGULAYIN

Arkadaşım Patrick çok çalışma gerektiren bir ev satın aldı ve hemen kendisi yenilemeye koyuldu. Tam zamanlı inşaatta çalıştığı için, bu evi tamir ederek dönüştürecek becerilerle iyi bir şekilde donatılmıştı.

Ancak asıl sihir ve değer, ailesi için yeniden biçimlendirdiği ana evde değil, arka sokaktan erişilebilen 1 arabalık müstakil bir garajdaydı. Başlangıçta bu bina o kadar köhneydi ki içine bir araba bile park edemezsiniz, ancak geceleri ve hafta sonları 6 ay çalıştıktan sonra Patrick onu yenileyerek 300 metrekarelik güzel bir stüdyo daireye dönüştürdü.

Airbnb’de kiralık olarak listeledikten sadece birkaç saat sonra ilk rezervasyonunu yaptı. İlk ayı, hemen 1.800 doların üzerinde gelir elde ederek rezerve edildi. Bir inşaat ekibindeki işiyle birleştirildiğinde, bu yeni gelir akışı, aylık kazancında %50’lik bir artış sağladı.

Airbnb zaten var olduğundan, mevcut bir pazarda sürekli bir alıcı akışına satacak bir ürünü (kalmak için rahat bir yer) var.

İşin en iyi yanı, bunun sadece inşaatta çalışırken ona para kazandırması değil, yaptığı fazladan işin evinin yeniden satış değerini artıracağı değil, aynı zamanda gerçekten elinde tuttuğu sürece istikrarlı olması. Ne iş yaparsa yapsın ipoteği karşılamaktan daha fazla nakit akışı.

4. YÜKSEK ÜCRET İÇİN ÇALIŞMAK İLE GERÇEKTEN ZENGİNLİK OLUŞTURMAK ARASINDA FARK VARDIR

Bilgisayarda çalışmayı ve dijital olarak yaratmayı sevsem de, çoğu zaman bundan kaçmak ve projelerin gerçek hayatta bir araya geldiğini görmek istiyorum. Yıllardır küçük evlerden büyülenmiş birçok insan gibi ben de bu yıl tetiği çekip kendim inşa etmeye karar verdim. Çok fazla öğrenme ve zaman zaman oldukça zor olsa da, gerçek hayatta yaratmaya başlamak için bir bilgisayarın önünde oturmak çok ödüllendirici oldu.

Konu ev yapımı olduğunda tamamen acemi olduğum için, çift kanatlı bir fransız kapı montajı gibi daha zor parçalar için Patrick gibi deneyimli arkadaşlara güvendim.

Kendi küçük atölyesini bitirip küçük evimi inşa etmeme yardım ettikten sonra Patrick, “Belki de uzun zamandır yapmak istediği bir şey olan inşaat işimi bırakıp başka insanlar için küçük evler inşa etmeliyim” dedi.

Sağlam bir fikir olsa ve bir inşaat şirketinde çalışmaktan kesinlikle daha eğlenceli olsa da, Patrick’i vazgeçirdim. Birinin hayalini yıkmak istediğimden değil, yaşayan bir varlık inşa basamaklarında geriye doğru bir adım olacağı için.

Patrick, bir şirket için saatlik veya maaşlı çalışmanın ilk merdivenindeydi. Bir sonraki mantıklı adım, benzer işler yapan kendi şirketini kurmak olacaktı. Bu aslında onu bir sonraki merdivene götürecek bir aracıydı.

O zaman, özellikle küçük evler inşa ediyorsa, onları bir ürün olarak daha fazla uzmanlaştırabilir ve satabilirdi – sadece saat başına x dolara işçilik değil, aslında tamamlanmış küçük evi sabit bir fiyattan satardı. Bu, kazanılan her türlü etkinliğin kendisine ait olacağı anlamına geliyordu.

Bekle, bunların hepsi kulağa iyi şeyler gibi geliyor ve ileriye doğru adımlar, öyleyse neden cesaretini kırıyorsun?

Çünkü Patrick’in aslında çok daha gelişmiş bir merdivende sağlam bir temeli var: ürün satmak. Airbnb’si mevcut bir pazara bir ürün satıyor. Uyurken para kazanıyor! Bu yüzden zamanını ve becerilerini başka bir saatlik veya proje bazlı gelir kaynağı yaratmak için kullanmak yerine, kendisi için küçük bir ev inşa etmeli, Airbnb’ye koymalı ve ürün gelirini ikiye katlamalıdır.

5. BİR SONRAKİ MERDİVENİ FONLAMAK İÇİN ÖNCEKİ BİR MERDİVEN KULLANIN

 

İlerlemenin bir dezavantajı, parayı geri almadan önce genellikle paraya mal olmasıdır. Bütün işi kendisi yaptığı için, Patrick’in stüdyo yenilemesi sadece 10.000 dolara mal oldu. Harika bir geri dönüş olsa da, 10.000 $ geliri elde etmesi gerekecek!

Aynı şekilde, Patrick’in başka bir airbnb birimini yönetmesinin önündeki en büyük engel, aslında arazi ve inşaat malzemeleri satın alarak başlamak için başlangıç ​​sermayesidir.

Merdivenlerin ilk basamağının yardımcı olabileceği yer burasıdır. Yaşam giderlerinizi daha uzun süre finanse etmek için tasarrufları biriktirmek için yazılım işinizde daha uzun süre kalabilir veya bir sonraki inşaat malzemeleri setiniz için tasarruf etmenize yardımcı olması için bir barmen olarak ekstra vardiyalar alabilirsiniz (Patrick’in yaptığı gibi). Çoğu zaman, bir sonrakine basamağa atlamayı finanse etmek için merdivenin bir basamağında fazladan çalışma gerekir.

ÜCRET İÇİN ÇALIŞMAK NE ZAMAN DEĞER?

“Zamanı parayla takas etmemelisiniz” sözünü duymuş olabilirsiniz. Zenginlik oluşturmanın daha iyi yolları olduğu doğru olsa da, kariyerimin başlarında bu tavsiyeyi oldukça cesaret kırıcı buldum. Para kazanmayı bildiğim tek yol buydu ve görünüşe göre yanlıştı!

Özellikle kariyerinizin başlarında, mevcut beceri grubunuzla tek seçenek olduğunda, zamanı para karşılığında kullanabilirsiniz. Bu nedenle, geçiminizi sağlamak için tüm yöntemleri bir kenara bırakmak yerine, zamanı para karşılığında ne zaman değiştirmeniz gerektiğine dair beş örneği inceleyelim:

 1. Yeni başladığınızda. Kariyerinizin başlarında, önemli olan kirayı ödeyecek kadar para kazanmak ve market alışverişi yapmaktır. Bunu yapmanıza izin veren hiçbir işi küçümsemeyin. İstikrarlı bir temele sahip olduğunuzda daha iyi fırsatların peşine düşmeye başlayabilirsiniz.
 2. Yeni bir beceri öğrenirken. Kazanç potansiyelinizi artıracak yeni bir beceri öğrenmek için para alabiliyorsanız, kesinlikle yapmalısınız! Diyelim ki YouTuber olmak istiyorum ve daha yeni başlıyorum. Bir reklam ajansında kamera asistanı olarak çalışmak, kira ödemeye devam ederken kameralar ve videolar hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yolu olacaktır.
 3. Daha yüksek bir basamağa veya bir sonraki merdivene çıkmak için bir adım olarak. Merdivende daha yüksek bir basamağa geçmek daima zaman, para veya her ikisini birden gerektirir. Muhafazakar bir şekilde harcarsanız ve fazladan para biriktirirseniz, bir sonraki seviyeye geçmek için gerekli araçları, eğitimi veya zamanı satın almaya yetecek kadar paranız olabilir.
 4. İlişkiler kurmak ve akıl hocaları bulmak için. Doğru insanlar zihniyetinizi ve fırsatlarınızı şekillendirecek. Ağınızı, bir sonraki merdivene atlamanıza yardımcı olabilecek insanlara genişletmek anlamına geliyorsa, kesinlikle zaman karşılığında para almalısınız.
 5. İş kendi başına ödüllendirici ve anlamlı olduğunda. Anlamlı ve tatmin edici bulduğunuz bir iş bulduysanız, bunu yapmalısınız. Bazı uzmanlar zamanı parayla takas etmemeniz gerektiğini söylese bile. Çok para, tek zenginlik türünden uzaktır.En önemli şey, bir ücret karşılığında çalışırken heybenizi dolduruyor olmanızdır. Bir sonraki merdivene atlamanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok para biriktirilmeli ve yatırılmalıdır.

6. MERDİVENLER ARASINDA HAREKET ETMEK, GELİRDE DÜŞÜŞ ANLAMINA GELİR

 

Umarım buraya kadar anlattıklarım yardımcı ve ilham verici olmuştur, çünkü size kötü bir haber vermek üzereyim: herhangi bir merdiveni tırmandıkça gelir artarken, basamaklar arası geçiş yaptığınızda genellikle azalır. Bu düşüş bazen sadece birkaç ay, bazen de birkaç yıl olabilir. Size ekstrem bir örnek vereyim.

2013 yılında tasarım üzerine kitap ve kurs satarak 250.000 doların üzerinde para kazandım. Gelirim son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde artıyordu, blogum ve işimle çok gurur duyuyordum. Ama sonra bir sıçrama yapmaya ve e-kitap satmaktan, ürün merdivenindeki en zor basamaklardan biri olan bir yazılım şirketi kurmaya geçmeye karar verdim.

ConvertKit’e odaklandıkça gelirim hemen ve önemli ölçüde düştü. Sence yeni bir yıllık gelir rekoru kırmak ne kadar sürdü? Bir yıl? İki yıl?

Hayır. 2018 yılına kadar bir yılda 250.000 dolardan fazla kazanmadım. 5 yıl sonra!

Yazılımın işe koyulması uzun zaman alabilir ve bizde ilgi gördükten yıllar sonra bile her şeye yeniden yatırım yaptım. Şimdi, ConvertKit’in katlanarak büyümesi nedeniyle (daha sonra bahsedeceğiz), şimdi 250.000 dolarlık önceki rekorumdan çok daha fazlasını kazanıyorum.

İstikrarlı bir işten serbest çalışmaya veya başarılı bir serbest meslekten bir sonraki ürününüze geçiş yapmak için bir sonraki merdivene bakarken, mevcut gelir zirvenizi takip edecek bir vadi planlayın.

Bu, özellikle bir alanda başarılı olmaya alıştığınızda ve ardından yeni bir alanda yeniden başladığınızda ve ilerleme ve ilerlemenin işaretlerini kaybettiğinizde zordur.

HEPSİ YA DA HİÇBİR ŞEY OLMAK ZORUNDA DEĞİLDİR

Serbest çalışan müşterilere yardım etmeye devam ederken blogunuzu başlatabilirsiniz. Hala tam zamanlı işiniz varken yazma alışkanlığı kazanın. Ya da benim yaptığımı yapın ve kitap ve kurs gelirlerini bir yazılım şirketi kurmaya fon sağlamak için kullanın.

Bir yan proje, merdivenler arasında hareket ederken boşluğu kapatmanın ve çukuru kapatmanın inanılmaz bir yoludur. Sadece bir not: “Bir Yan proje” değil “yan projeler” dedim.

Motivasyon ve ilham kaynağı olduğu için her biri üzerinde çalışan düzinelerce heyecan verici fikre kapılıp gitmek çok kolay. Ancak bu döngüyü devam ettirirseniz, bu kadar çok proje arasında ince bir şekilde yayılmak o kadar kolaydır ki, bunlardan herhangi birini gerçekten başarılı yapmanıza engel olur.

7. HER ADIM HEDEF KİTLE İLE DAHA KOLAYDIR.

Düşüş her zaman sinir bozucu olacak olsa da, sıçramayı tek başınıza yapmak yerine her aşamada sizi destekleyen düzinelerce, yüzlerce hatta binlerce insanın olduğunu hayal edin. Yolculuğunuzu duymaktan zevk alan ve bir sonraki adımı atmanıza yardımcı olmak isteyen herkes.

Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu?

Değil. Bu hedef kitlenin gücü.

Yolculuğunuzu herkese açık olarak paylaşarak ve arkadaşlarınızı, ailenizi ve tamamen yabancıları yolculuğa davet ederek, başarınız için aktif olarak kök salan kendi hayran kulübünüzü oluşturacaksınız.

Tasarımla ilgili e-kitaplar satmaktan bir yazılım şirketi kurmaya geçiş yaptığımda tam olarak bunu yaptım: Web Uygulaması Mücadelesi adını verdiğim tüm yolculuktan bahsettim. Müşteri tarafından finanse edilen bir SaaS ürününü sıfırdan altı ayda yinelenen gelirle 5.000 ABD Dolarına çıkarmak için halka açık bir meydan okuma.

Hedefe ulaşmamış olsam da (ayda sadece 2.000 doların biraz üzerinde bir rakama ulaşabiliyordum) halka açık yolculuğumu desteklemek için bir araya gelen insanlar inanılmazdı.

Başlatacağınız bir sonraki girişim, ister çiftçi pazarı için el yapımı ürünler yaratmak, ister yeni bir kahve dükkanı açmak olsun, hikayenizi paylaşır ve insanlara yolculuğunuzu takip etmeleri için bir yol verirseniz, yapacaklardır. Bazıları ürünlerinizi satın alacak, diğerleri arkadaşlarına söyleyecek ve daha fazlası sizi neşelendirecek.

Bir kitle oluşturmak aslında göründüğünden daha kolaydır:

 1. Bir hedefiniz olsun. Hedef, bir çiftçi pazarında ilk satışınızı yapmak, bir kitap yazmak, bir airbnb’yi yenilemek, borcunuzu ödemek, ilk dört tasarım müşterinizi çıkarmak veya hemen hemen her şey olabilir. Önemli olan, kim olduğunuzu ve neyi başarmaya çalıştığınızı açıklığa kavuşturmaktır.
 2. İlerlemenizi belgeleyin. Bu sonraki adım biraz daha zor – ilerlemeyi belgelemek zor olduğu için değil, tutarlı bir şekilde yapmak zor olduğu için. Bir kadans seçin ve insanlara neyi başarmaya çalıştığınızı hatırlatan ve bu yolculuktaki ilerlemenizi, öğrendiklerinizi ve zorluklarınızı paylaşan güncellemeler yazın. Bu, aylık bir blog gönderisi veya hatta daha düzenli Instagram gönderileri aracılığıyla olabilir.
 3. Yardım isteyin. Son olarak, herkesin yardım etmek istediğini anlayın, bırakın yapsınlar! Ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız veya işinizi nasıl kuracağınız konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, sormanız yeterli. Küçük kitlenizdeki biri bilmiyorsa, büyük olasılıkla bilen birini tanıyordur. Yolculuğum boyunca, ne zaman istersem tavsiye, tanıtım ve destek ile adım atan kaç kişi beni şaşırttı.Bu nedenle, servet oluşturmak için bir sonraki büyük adımınızı planlarken, sizi net bir hedef belirlemeye, bunu herkese açık olarak paylaşmaya ve topluluğunuza arkanızda toplanıp bunu gerçekleştirme fırsatı vermeye teşvik ediyorum.

8. DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA UZUN ZAMAN ALIR AMA SONUÇLAR İNANILMAZ OLABİLİR

Birkaç yıl önce arkadaşım James’in büyükannesi 90’lı yaşlarında vefat etti. Idaho’nun merkezindeki küçük Council kasabasında büyümüştü. 60 yaşındayken arkadaşımın dedesi olan kocası vefat etti. Onu yalnız bırakmak. Biri Boise’de, diğeri Council’de olmak üzere iki ödenmiş ev aracılığıyla finansal olarak güvencedeydi, ancak önünde hala uzun bir hayat vardı.

Her zaman sevimli küçük evleri severdi ve zamanını doldurmak için yeni bir hobi olarak kiralamak için bir tane satın almaya karar verdi. Birkaç yıl sonra başka bir tane satın aldı ve onu da kiraladı. Sonra bir tane daha ve bir tane daha.

Onunla tanıştığımda 80 yaşındaydı ve başladığından bu yana geçen 20 yıl içinde Güneybatı Idaho’da 25’ten fazla şirin küçük ev edinmişti. Hiçbiri çok pahalı değildi, muhtemelen her biri 100.000 dolar civarındaydı, ancak bir araya geldiklerinde tam bir emlak imparatorluğuna dönüştüler. Her biri, bir sonraki mülkü satın almak için topladığı harika bir aylık nakit akışı sağlıyor.

Buna ek olarak, şehir dışındaki Boise nehri üzerinde yüz dönümlük bir çiftlik satın aldı.

Zamanını geçirmek ve yalnızlıktan uzaklaşmak için bir hobi olarak başlayan şey, 5 milyon doları aşan bir emlak imparatorluğuna dönüştü.

Paket servis mutlaka daha fazla ev satın almak değildir (gerçi bu birçokları için zenginliğe giden harika bir yol olmuştur), ancak yaşam tarzı enflasyonundan ziyade sürekli olarak zaman ve parayı servet yaratmaya yeniden yatırmak, yeterince uzun süre oynamasına izin verilirse inanılmaz sonuçlar doğurabilir.

Artan gelirin benzersiz şekilleri

Daha önce de belirttiğim gibi, gelir basamaklarında sağa doğru ne kadar ileri giderseniz, o kadar zorlaşır, ama aynı zamanda yukarı doğru da o kadar büyük olur. Bunun nedenini tam olarak anlamak zor olabilir, o yüzden üç görselle açıklayalım:

Merdiven basamağı
Doğrusal
üstel

MERDİVEN BASAMAĞI;

 

Çoğu insan, hayatlarında gelir elde etmek için bir merdiven basamağı yaklaşımı yaşayacaktır. Saatlik bir pozisyondan zam ile gelen bir maaşa geçtiklerinde, bu da gelirde bir artış olacaktır. O zaman her ek maaş artışı başka bir adım olacaktır. Bazı kariyerlerde bunlar küçük ve sıklıkla olabilir, bazılarında ise daha fazla zamana yayılabilir ve oldukça geniş olabilir (tam bir doktorun ikametgahı veya bir hukuk firmasında ortak olmak).

Ayrıca maaşınıza ek bir proje (kiralık mülk, e-ticaret sitesi satın alma, tekrar eden bir danışmanlık sözleşmesi) ekleyerek gelirinizde bir basamak daha yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bu model mümkün olan en iyi model olmasa da, iyi yanı neredeyse tüm zengin insanların servetlerini bu şekilde inşa etmeleridir. Sınırsız bir yükselişiniz olmayacak, ancak 40 yılı aşkın bir süredir zenginliğe giden en güvenilir yollardan biri.

DOĞRUSAL

 

Birbirine yakın olan yeterli sayıda merdiven basamağı, uzaklaştırdığınızda doğrusal bir büyüme eğrisi gibi görünecektir. Bu nedenle, birkaç yılda bir yapılan zam bir merdiven basamağı gibi görünse de, ücretini istikrarlı bir şekilde artırabilen bir serbest çalışan doğrusal görünecektir. Kiralık mülkü bir kez eklemenin değerli bir merdiven basamağı olması gibi, yılda bir mülk eklemek de doğrusaldır.

Çalışmamda gördüğüm en yaygın doğrusal büyüme, dijital ürünlerin satışıyla ilgili: trafik arttıkça satışlar da artıyor. Üstel değildir çünkü trafik hala darboğazdır, ancak her yeni blog yazısı veya arama motoru sıralaması, siteye her ay birkaç yüz kişi daha getirir. Zamanla bu daha fazla satış ve gelir artışı sağlar.

Üstel

 

Üstel büyüme, bir ürünün her satışının bir sonraki satışı gerçekten daha kolay hale getirmesinden kaynaklanır. Büyük ölçekte oluşturulabilen, tekrar tekrar satabileceğiniz (fiziksel veya dijital) bir ürün gerektirir. Yani zamanınızı satamazsınız.

Üstel büyüme genellikle yavaş başlar ve herhangi bir anlamlı gelire ulaşması aylar veya yıllar alır. Ancak birkaç yıl veya on yıl ileri sararsanız, büyüme kesinlikle şaşırtıcı olabilir.

Yazılım şirketleri, pazar yerleri ve büyük e-ticaret şirketleri inanılmaz derecede yüksek bir tavana sahiptir ve en iyi dönemlerinde delicesine hızlı büyüyebilirler. Ancak bu genellikle zaman, önemli beceri ve anlamlı sermaye gerektirir.

Zenginlik inşa etmek için kendi yolculuğum

Garanti edebileceğim tek şey, yolculuğunuzun lineer olmayacağıdır. Benim kendi yolculuğum her yere zıplamayı içeriyordu. Gelin anlatayım:

 1. Ağaç işleri (2003 — 13 yaşında). Para kazanmamın ilk yolu – ailemin bana evde çalışmam için ödeme yapması dışında – bir aile dostunun bana verdiği bir parşömen üzerine ahşap oymalar yapmak ve bunları mahallede satmaktı. Karmaşıklığa bağlı olarak her biri 10 ila 40 dolar arasında kazanıyor. Bundan sonra ürünleri tekrar ziyaret etmem birkaç yıl olacak olsa da, ürünlere bu kadar erken bir giriş yapmış olmamı hala ilginç buluyorum.
 2. Edinilen en önemli beceri: Bir yabancının kapısını çalıp ona bir şey satma cesareti.Wendy’s (2005 – 15 yaşında). Büyümek için acelem vardı ve üniversite dersleri almaya başlamak istiyordum. Öğrenim ücretini ödemek için paraya ihtiyacım vardı. Bu yüzden telefon rehberini aldım ve orada çalışmak için kaç yaşında olmanız gerektiğini soran işletmeleri aramaya başladım. Çoğu kişi 16 dedi. Wendy’s 15 yaşında işe alacaklarını söyleyen ilk şirket oldu.Sürüş boyunca çalışarak, hizmet sürelerini en hızlı şekilde ayarlamak için diğer yerel mağazalarla rekabet edeceğiz. Kasayı çalıştırdım ve darboğaz olmadığımdan emin olmak için bakmadan yazmayı öğrendim.

  Kazanılan en önemli beceri: Nasıl çok hızlı çalışılır.

 3. Serbest web tasarımı (2006 — 16 yaşında). Lisede web tasarımı öğrendim ve web sitesi ve logo tasarlayarak para kazanmaya başladım. 2007’de tam zamanlı yapmak için üniversiteden ayrıldım. En büyük başarım 10.000$’a bir web uygulaması geliştirmekti.Edinilen en önemli beceri: müşteri bulma, onlarla çalışma ve ücretlendirme.
 4. Bir girişimde baş tasarımcı (2009 – 19 yaşında). 2009’da müşterilerimden biri tarafından tam zamanlı olarak işe alındım (14 kişilik girişim destekli bir girişim). Ürün tasarım ekibine liderlik etmek için büyüyerek yaklaşık üç yıl kaldım. Zamanımı Photoshop’ta tasarım yaparak, iOS uygulamalarını kodlamayı öğrenerek ve şirket sonunda 80’den fazla ekip üyesine ulaşırken büyük bir ekiple çalışarak geçirdim.Edinilen en önemli beceri: Bir takıma liderlik etmeye giriş.
 5. iOS uygulamaları oluşturma ve satma (2011 — 21 yaşında). Yazılım başlangıcı için çalışırken, yan tarafta iOS uygulamaları oluşturmaya başladım. Sonra kendi başıma serbest çalışmaya başladım ve kendi uygulamalarımı oluşturmaya devam ettim. Kapıdan kapıya el yapımı ürünler sattığım günlerden bu yana ürünlere ilk girişimim olarak, bir satış sayfası yazmayı, uygulamaları kodlamayı, ürünleri pazarlamayı ve iOS uygulama ekosistemine girmeyi öğrenmek zorunda kaldım.Edinilen en önemli beceri: bir ürün oluşturmak ve mevcut bir pazara satış yapmak.
 6. İlk kitabımı satıyorum (2012 — 22 yaşında). Birkaç iOS uygulaması oluşturduktan sonra bir blog yazmaya ve sonunda uygulamaların nasıl tasarlanacağını öğreten bir kitap yazmaya başladım. Kitap oldukça başarılıydı, ilk haftasında yaklaşık 20.000$ değerinde sattı! Bu, tüm yolculuğumu bir kitle oluşturma ve kendi kendine yayınlama ile başlattı.Edinilen en önemli beceri: nasıl bir izleyici kitlesi oluşturulacağı.
 7. Bir yazılım şirketi kurmak (2013 — 23 yaşında). Bir sonraki ve son girişimim, yeniden yazılıma odaklanmak ve hedef kitleyi büyütmeye başladığımda sahip olmayı dilediğim e-posta pazarlama şirketini kurmaktı. Bugün ConvertKit yılda 18 milyon doların üzerinde kazanıyor.ConvertKit’i başlattıktan yaklaşık yedi yıl sonra hala yapmakta olduğum ve en azından önümüzdeki on yıl boyunca yapmayı planladığım şey bu.

  Edinilen en önemli beceri: Bir fikir üzerinde tam potansiyeline ulaşmak için yeterince uzun süre durmadan çalışmak.

  Yıllar boyunca pek çok farklı şey yaptım ama her biri geçimini sağlamak ve servet inşa etmek için gereken becerileri öğrenmeye yönelik bir adımdı.

Gelirinizi ve servetinizi artırmayı mı düşünüyorsunuz?

Bir sonraki seviyeye atlamayı düşünürken kendinize şu soruları sorun:

 • Zenginlik inşa etme yolculuğumda hangi basamaktayım?
 • Bu yeni fikir hangi merdivende?
 • Şu anda bulunduğum basamak ve merdivenden ne kadar uzakta?
 • Şu an bulunduğum yer ile gitmek istediğim yer arasındaki boşluğu kapatmak için hangi yeni becerilere ihtiyacım olacak?
 • Bu becerileri kazanmak ve ilk ivmeyi elde etmek ne kadar sürer?
 • Mali durumumu tehlikeye atmadan bu atlayışı yapmak için cesarete (hem zaman hem de mali güvenlik açısından) sahip miyim?Bunlar sizi harekete geçmekten vazgeçirmek için değildir. Bunun yerine, bu soruların cevapları, önünüzdeki yolculukta daha başarılı olmanızı sağlamak için size farkındalık verecektir.

Son bir örnekle yazıyı sonlandıralım.

Patel Motel Karteli:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki motellerin %50’sinin Hint kökenli insanlara ait olduğunu ve bu kişiler tarafından işletildiğini biliyor muydunuz? Geçen yıl okuduğum en sevdiğim makalelerden biri New York Times’daydı ve aslında 1999’da yazılmıştı, başlığı A Patel Motel Cartel?

1950’lerde Hindistan’dan aileler Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmeye başladı. Çok pahalı olduğu için, yerleşmelerine yardımcı olmak amacıyla genellikle aileden gelen paraya güvendiler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kez iş buldular, daha fazla kazandılar ve aynı hareketi yapmalarına yardımcı olmak için ailelerindeki diğer kişilere ödediler. Para asla geri ödenmedi, ama her zaman peşin ödendi.

Ama asıl sihir daha sonra yaptıklarıyla geldi. Bir aile, normal işler peşinde koşmak yerine, (kendi birikimlerinden ve geniş aileden) alabilecekleri tüm parayı bir araya toplar ve bunu küçük bir motelde peşinat olarak kullanırdı. Aile daha sonra oraya taşınır ve tam zamanlı olarak çalıştırırdı. Günlerini ve hafta sonlarını resepsiyonda çalışarak, odaları temizleyerek ve yatak yaparak geçiriyorlardı.

Zamanla, anlamlı bir iş haline geldikçe, aynı şeyi yapacak başka bir akrabaya ödeme yapmak için bir miktar serbest sermayeye sahip olacaklardı.

Binlerce misafiri ağırlamak ve özenle para biriktirmek için çok çalıştılar. Stok yeterince büyüdüğünde, yaşam tarzlarını arttırmaya değil, neredeyse her zaman başka bir motel olan bir sonraki fırsata gitti.

Makalenin yazıldığı 2003 yılına gelindiğinde, Hintli göçmenler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm motellerin yarısına sahipti. Sadece her rezervasyondan büyük gelir elde etmeye devam etmekle kalmadılar, aynı zamanda arazi on yıllar boyunca inanılmaz derecede değerli hale geldi ve bu aileleri zenginleştirdi.

En sevdiğim üç şey onlar:

 1. Bir aileyi başarılı kılmak için bir araya geldi ve bunu yaparken herkes için gelgiti yükseltti.
 2. Parayı asla geri ödemedi, bunun yerine onlara fırsat yaratmak için bir sonraki aile üyesine iletti.
 3. Yaşam tarzlarını şişirmek yerine parayı her zaman bir sonraki gelir getirici varlığa (başka bir motel) akıttı.Bu tür yardım ve işbirliğinin yaygın olduğu bir kültürden gelmese de arkadaşım Patrick, daha fazla Airbnb inşa etmek için inşaat becerilerini kullanırken aynı modeli izleyerek zenginlik yaratma yolunda ilerliyor.

Philip, bir SaaS şirketi kurmak için çok çalışıyor; tek bir hamlede 3 merdiveni atlamak için gereken tüm becerileri öğreniyor. Şirketi LinkMink şimdi hızla büyüyor ve hatta birkaç ay önce ConvertKit’i onların platformuna geçirdik.

Ve son olarak ben her merdivenden öğrendiğim becerileri yaklaşık 20 milyon dolarlık bir şirket kurmak için kullandım.

Yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, ister iş arıyor olun, ister maaştan maaşa geçiniyor, ister ilk işinizi kuruyor, bir kitle büyütüyor, bir yan proje başlatıyor, şirketinizi büyütüyor veya yatırım yapmak için bir sonraki girişimi arıyor olun, Umarım bu makale, bir yol haritası olarak hizmet eder.

Zenginlik yaratmak bir beceridir. Yeterli zaman, amansız bir öğrenme ve sıkı çalışma arzusu ortaya konulduğunda herkesin ustalaşabileceği bir beceri.

0 comments… add one

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir