Nasıl Herhangi bir Reklam Maliyeti Olmadan; Ürün/Hizmet Satıp, Pazarda Otorite Olursunuz?

Bugünlerde belki de en çok sorulan sorulardan biri nasıl reklam maliyeti olmadan satış yaparım? Reklamlara ilk etapta para yatırmak istemiyorum, reklam maliyetleri çok yüksek...Peki! O zaman size sabırla takip etmeniz gereken uzun soluklu ve sağlam bir fikirden bahsedeceğim. İçerik Pazarlaması diye belki de çokça duyduğunuz bu metod, dolaylı bir pazarlama faaliyeti olup, temelinde müşteriye arzu ettiği içeriği sunmak olan bir yaklaşımdır.

İçerik pazarlaması; kesinlikle bir işletmenin kendi ürünü, markası ya da hedefleri ile ilgili değildir. Sorunsuz bir içerik pazarlaması; müşterinizin önüne doğru zamanda, doğru yerde, ihtiyaç duyduğu bilgiyi sunmaktır.

Yapılan en büyük hatalardan biri ürün yerleştirme diye de tabir edebileceğimiz, içeriğin içinde markanın reklamını yapma çabalarıdır. İçerik pazarlamasında esas olan müşteriye arzu ettiğini sunmak, onu eğitmek ya da ona ilham vermektir.


İçerik ise sadece blog yazıları değildir. Videolar, soru-cevap metinleri, anketler, karşılaştırmalar ve hatta bazen fiyat sayfaları bile bir içeriktir.


Mükemmel bir içerik pazarlaması ise satış hunileri sistemini göz önüne alarak, trafiği müşteri yolu basamaklarında adım adım taşımakla olur.

Temel bir huni yaklaşımı şekilde görüldüğü gibi 3 ana basamaktan oluşur. Bunlar farkındalık, değerlendirme ve dönüşümdür. İyi bir içerik müşteriyi bahsetiğimiz şekilde müşteriyi bu basamaklarda adım adım ileri taşır. Farkındalık basamağı müşterinizin probleminden haberdar olduğu ve çözümün ortaya koyulduğu basamaktır. Değerledirme; müşterinizin farklı seçenekleri değerlendirdiği, rakiplerle kıyasa gittiği basamaktır. Dönüşüm basamağı ise; satın almanın gerçekleştiği ve müşteriyi devamlı ve sadık bir üyeniz yapmaya çalıştığınız basamaktır.


Bu basamaklarda da görüldüğü üzere huninin en üst kısmında müşterinizin problem ile ilgili, -tekrar vurguluyorum markanız, ürününüz vs değil- farkındalığını oluşturmanız gerekir. Bunu 3 şekilde yapmak mümkün; eğiterek, eğlendirerek veya ilham vererek. Tüm bunları yaparken blog yazıları, podcast, infografik, fotoğraf, karikatür, sosyal medya postları hepsini kullanabilirsiniz. Hangisi olduğunun hiçbir önemi yok; farkındalık basamağında önemli olan müşterinizin problem ve çözüm konusunda farkındalığını oluşturmaktır. Değerlendirme basamağında ise; sunulan ücretsiz kaynaklar aracılığı ile onun bilgilerini alıp, gelecekte pazarlama yapmak ve onu sunulacak yeni teklifler ile değerlendirme aşamasına taşımak asıl amaçtır. Bunun için kullanılabilecek kaynaklar ise; eğitici e-kitaplar, ücretsiz raporlar, indirim kuponu, bedava araçlar, online seminer ve ücretsiz etkinliklerdir. Son basamak olan dönüşümde ise amaç müşteriyi satışa dönüştürmektir. Bu aşamada ise müşteri hikayeleri, memnuniyetler, karşılaştırmalar, referanslar gibi onun karar sürecine doğrudan etki edecek araçlar kullanılabilir.


İçerik pazarlaması adına doğru dizayn edilmemiş bir huni, sunulan bir çok içeriğin ve müşteri ile etkileşimin boşa gitmesidir. Yani her bir içerik bir amaca yönelik ve müşteriyi bu amaçla yönlendirecek şekilde dizayn edilmelidir.


Sonuç


Doğru dizayn edilmiş huni sistemi ile herhangi bir reklam maliyeti olmadan, tamamen müşteriye istediği içerikleri sunarak, onu basamak basamak ileri taşıyarak devamlı ve sadık bir üye haline getirmek mümkündür. Ama ilk adımda kesinlikle marka, ürün ya da hedef ile ilgili reklam yapma amacı güdülmez. Sunulan içerikler vasıtasıyla da müşteri sizi sektörde bir otorite olarak kabul eder. İçerik pazarlamasının üstadlarından olan Robert Rose'un bir sözü ile bitirelim. ”Pazarlama; tüm dünyaya bir rock-star olduğunu ilan etme çabası iken, içerik pazarlaması alanında tek olduğunu tüm dünyaya göstermektir.”

46 görüntüleme
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon

iletişim(merhaba!) / kayıt ol(empati-odaklı pazarlama serisi) / gizlilik şartları

(Bu sitede çerezler kayıt edilmektedir!)

Bu site içerikleri ve tüm eğitimler Emre Doganer tarafından değer katmak amacıyla hazırlanmıştır.

© 2016-2020 Emre Doganer | Digital Marketing Specialist