İşletmelerin Yeterli Trafik ve Dönüşüm Elde Edememe Sorununun Arkasındaki Asıl Neden?

Bugünlerde herkes dijital pazarlama konularında az çok bilgi sahibi olmaya başladı. Trafik ne demektir, dönüşüm nedir biliyor. Ve genel itibariyle odak noktamız hedef kitle, trafik ve site içi dönüşüm oranı optimizasyonu oluyor. Oysa problem bunlar olmayabilir. Peki ne olabilir?


Asıl sorunun bir ”Değer Merdiveni ve Funnel” sorunu olduğu sonradan ortaya çıkıyor. Peki ne demek bu kavramlar. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Russell Brunson, Dotcom Secrets kitabında şöyle bir hikaye ile anlatır değer merdivenini. Bir gün bedava diş temizleme seansına gider. Dişçi onun dişlerini temizledikten sonra sigara içip içmediğini sorar, Russell şaşırır. Hayır der, içmiyorum. Dişlerini beyazlatmamı ister misin der ve diş beyazlatmaya geçilir. Sonra bu işlem sırasında çürükleri görür ve Russell'ı uyarır. Sonra çürükler onarılır. Sonra Russell'a devamlı kullanması adına diş temizleyici önerir ve sonra da dişlerin öneminden bahsederek, onu belirli periyotlarla diş check-up'ına çağırır.


Gördüğünüz gibi diş temizleme seansı ile Russell dişçiye çekilir, sonra ona sunulan değer ile bir sonraki basamak ve sonraki ve en son devamlı müşteri haline gelme.


İşletmelerin asıl sorunu ne trafik ne de dönüşümdür. Asıl sorun değer merdiveni ve funnel(huni) sorunudur.

İşte reklam maliyetlerinin ciddi manada yükseldiği böyle bir dönemde, zaten ciddi maliyetlerle sitenize getirdiğiniz müşterinize tek bir ürün satarak göndermek ne kadar mantıklı?


Asıl sorun sizin iyi bir değer merdiveninizin olmaması ve bunu bir huniye dönüştüremiyor olmanız olabilir? Bu konu ile ilgili instagram videomuda buradan izleyebilirsiniz.


https://www.instagram.com/tv/B8B0ufAFr4O/?utm_source=ig_web_copy_link


Hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun. Bir değer merdiveni kurmanız gerektiğini bilin. Sahip olduğunuz değerleri ve hizmetleri doğru sırada ve doğru tekliflerle müşteriye sunmak artık çok önemli bir faktör.


Kendi işletmenin bir değer merdiveni var mı? Yorumlarda benimle paylaş.

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon

iletişim(merhaba!) / kayıt ol(empati-odaklı pazarlama serisi) / gizlilik şartları

(Bu sitede çerezler kayıt edilmektedir!)

Bu site içerikleri ve tüm eğitimler Emre Doganer tarafından değer katmak amacıyla hazırlanmıştır.

© 2016-2020 Emre Doganer | Digital Marketing Specialist