İlk Kez Reklam Verirken Hangi Tip Reklam Kampanyası Kullanmalı? (Facebook Business Resimli Anlatım)

Facebook Reklamları artık bir çok kişi tarafından, hem de ciddi harcamalar yaparak kullanılıyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var Facebook reklamları diye kullandığımız tabire Instagram reklamları da giriyor malum bu iki platform uzun süreden beri beraber çalışıyor. Eğer hala business.facebook.com üzerinden reklam vermiyorsanız hemen hesabınızı oluşturun ve reklam yöneticisi dahil, tüm verilerinizi bu alandan kontrol etmeye başlayın.Facebook'da reklam veren bir çok kişinin sorduğu soru hangi tip reklam kullanmalıyım, ne ile başlamalıyım?

Herkes reklamlarda başarılı olmak istiyor ama çoğu kişi hala gönderiyi öne çıkar butonu ile ya da Instagram'da telefon üzerinden hızlıca reklam veriyor. Oysa 11 farklı reklam kampanyasının bulunduğu ve size çok detaylı imkanlar sunan bir platformu kullanmıyorsunuz. Şimdi gelelim neleri nasıl yapmalı kısmına...


Bu rehberde size adım adım ilk reklamı verirken bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Merak etmeyin doğru yerdesiniz :) Reklam vermeden önce Müşteri Yolu Yaklaşımını, Başarılı Bir Reklamın 5 Temel Öğesini ve Trafik Çeşitlerini çok iyi bilmelisiniz. ( Anlık ve detaylı bilgi için Telegram: adspilot)Bir reklam Facebook'da 3 Seviyeden oluşuyor. Bunlar Kampanya, Reklam Seti ve Reklam. Bunların ilkinde 11 adet kampanya çeşidi olduğundan bahsettik. 2'nci kısım Reklam Seti; Hedef Kitleyi, 17 farklı reklam alanını ve bütçe planını seçtiğimiz aşama. Bu aşamada ise Soğuk-Ilık-Sıcak Trafik diye bahsettiğimiz metoda göre hedef kitleleri ayırıyor, sonrasında reklamın hangi reklam alanında görülmesi gerektiğini seçiyor ve bütçe planını belirliyoruz. Reklam kısmında ise; başlık, reklam metni ve eylem butonu gibi özellikleri seçerek reklamın 3 temel seviyesini sonlandırmış oluyoruz. Ama keşke olay bu kadar ile bitse... Bir reklamın başarılı şekilde devam etmesi, belirli periyotlar ile devamlı değerlendirilmesi ve reklamda yorgunluk olup olmadığının bilinmesi de önemli hususlardan... Bir reklam kampanyası verirken Soğuk, Ilık ve Sıcak Trafik kullanacağınızdan bahsetmiştik. Bu 3 trafik tipi içinde reklam vermeden önce sitenizde Facebook Pixel olduğundan emin olmalısınız. (Facebook Pixel, dijital reklamların beynidir.)

Soğuk Trafik; dediğimiz ilk kitleyi oluşturmanın 2 yolu vardır. 1) Ya bir ilgi alanı girerek hedef kitle oluşturabilirsiniz ya da 2) Benzer Hedef Kitle(Lookalike Audience) özelliği ile varolan müşterilerinizden ya da site ziyaretçilerinizden hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu kitleye reklam verirken kullanabileceğiniz reklam objektifleri ( Trafik, Video Görüntüleme ya da Dönüşüm olabilir.) Ilık Trafik; seninle daha önce etkileşime girmiş ama henüz eyleme geçmemiş kitle bunu da yine 2 şekilde oluşturmak mümkün. Ya video etkileşim hedef kitleleri (örn:%25,%50'den fazla izleyenler vs gibi) ya da etkileşim hedef kitleleri (örn: Instagram ve Facebook hesapları ile son 180 günde etkileşime girmiş kişiler). Bu kitleye reklam verirken de dönüşüm objektifi kullanılabilir.


Sıcak Trafik; siteni ziyaret etmiş ama aksiyon almamış hedef kitle ( Website Özel Hedef Kitleleri). Sitenizde pixel varsa bu trafik en fazla verim alacağınız kitledir. Halihazırda sitenizi ziyaret etmiş ama aksiyon almamış insanları hedeflemek emin olun size en kârlı geri dönüşleri sağlayacaktır.

Şimdi nasıl site ziyaretçilerine reklam verilir, sıcak kitleyi(hot audience) baz alarak adım adım reklam kampanyası oluşturalım.

Öncelikle websitemizi son 180 günde ziyaret eden kitleyi oluşturmak için Varlıklar kısmında Hedef Kitleler'e gidelim. Burada siteyi ziyaret etmiş kitleyi oluşturmak için Özel Hedef Kitleler kısmından İnternet Sitesini seçelim.


İnternet sitesinde de mesela siteye son 180 günde girmiş ama form doldurmamış kitleyi oluşturalım. Bunu da isimlendirelim ”Website Form Doldurmayanlar 180 gün” şeklinde. Burada siz son 3,7,15,30 ya da 60 gün gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz. Ya da bu iki hedef kitleleri birbirinin içinden çıkararak yeniden hedeflemeyi detaylandırabilirsiniz.


Şimdi bu kitleye form doldurmalarını tetiklemek amacıyla dönüşüm reklamları verelim ve bu reklamlarda amaç Lead(Potansiyel Müşteri) olsun. E-ticarette yapacağımız da Alışveriş(Purchase) kullanarak dönüşüm reklamı vermek olacaktı.


En etkili ve en verimli sonuç alınan kampanyalar, yeniden hedefleme (retargeting) kampanyalarıdır. Eğer sitenizi ziyaret edenlere yeniden reklam göstermiyorsanız, büyük bir potansiyeli ihmal ediyorsunuz demektir.

Sıra Kampanyayı Oluşturmak ve Reklamı Yayınlamakta

Reklam Yönetici panelinden, reklam oluştura tıklıyoruz ve sonrasında dönüşüm objektifini seçip Pixel için de Potansiyel Müşteri verisini seçiyoruz. Sıra bütçe planı ve başlama saati seçmekte. Bu alan ile ilgili söyleyeceğim 3 şey var. 1) Zamanlı bir kampanya yürütmüyorsam (Sevgililer Günü, Yılbaşı) asla toplam bütçe seçmem, bu şekilde seçim yaptığınızda reklam bitiş tarihinde sonlanacak ve bir daha devam etmeyecektir. Ama günlük bütçe seçerek devam etmek size reklamınızı ölçekleme şansı verecektir. Yani bir reklam verimli ise onu sonsuza dek(böyle bir şey olmasa da) devam ettirebilirsiniz. 2) Başlangıç saatini genelde 12:00 ile başlatmak ve reklamı bir tam günün sonunda değerlendirmek her zaman size sağlıklı veri verecektir. Gün ortasında başlatmak ve 24 saat geçmeden sabırsızca hamle yapmak reklamın öğrenme sürecini yeniden başlatacaktır. 3) Reklam hesabını kurarken ve ilk reklamda bulunduğunuz bölgenin zaman dilimini(kırmızı ok ile gösterilen) seçtiğinizden emin olmalısınız.Şimdi sıra hedef kitlede daha önce oluşturduğumuz hedef kitleyi bu alanda seçiyoruz. Burada yine dikkat edilmesi gereken, eğer spesifik bir alandaki kitleyi yeniden hedeflemiyorsanız hedef kitle seçeneklerinde bir değişiklik yapmayın. (Yaş aralığı, cinsiyet, ülke ya da bölge)Bundan sonraki alan reklam yerleşimini seçtiğimiz alan 17 farklı alandan en çok kullandıklarım Facebook Akış, Facebook Hikayeler, Facebook Video Akışları, Instagram Keşfet, Akış, Hikayeler ancak her zaman söylediğim gibi hangi alanın verimli olduğunu denemeden ve test etmeden bilemezsiniz. Kimsenin dediklerine doğrudan inanmayın ve test edin.Sırada reklam içeriği kısmı var bu alanda hangi tipi seçtiğinize ve bunların tüm reklam vermeye çalıştığınız alanlar ile uyup uymadığına bakın. Görsel kullanıyorsanız tavsiyem 1:1 boyutlarında kullanmak en doğrusu olacaktır.


Dönen Format, Tek Resim veya Video ya da Koleksiyon seçeneklerinde farklılaşan her bir alana çok dikkatli bi şekilde bakın ve seçtiğiniz içeriğin nasıl konumlandığını kontrol edin. Eğer birden fazla ürün varsa mesela bir e-ticaret sitesi video, dönen format ya da koleksiyon faydalı olacaktır. Yine bunlardan hangisinin daha iyi çalıştığını keşfetmek istiyorsanız test etmeyi ihmal etmeyin. Hızlı deneyim ekle'de yine test etmeniz gereken özelliklerden biri; siteye gitmeden açılan bir sayfada ürünlerinizi müşteriye tanıtabilirsiniz.

Sırada görseli seçip, reklam metni, URL ve eyleme çağrı butonlarını oluşturmakta bu noktada da önemli ayrıntılardan bahsedelim.


Bu kısımda Başlık ve Açıklama her reklam alanında gözükmeyecektir. Bunları doğru analiz etmekte fayda var. Sağ taraftan kontrol edebilirsiniz. URL kısmına trafiği yönlendirmek istediğiniz URL'yi seçmelisiniz. Bu kısımda size önemli bir detaydan bahsedeceğim, Facebook ile her zaman doğru veri almak mümkün olmuyor, özellikle reklam kampanyalarının sonuca etki edip etmediğini ve tam olarak ne kadar getiri sağladığını tespit etmek için bir URL parametresi oluştur kısmına tıklamalı ve aşağıda görünen resimdeki gibi 4 alanı ya dinamik değerler ile ya da kendi belirlediğiniz(Yeniden Hedefleme/Etkileşim Kitlesi/Mavigörsel gibi) etiketlerle Google Analytic'de takip edecek şekilde utm oluşturmalısınız.


Bu alanları da düzgün bir şekilde doldurduktan sonra sırada Ana Metin'i yazdığımız kısım var. Ondan bahsetmeden önce 2 adet kutucukta işaretli olarak geliyor. Bu ikisinin de işaretini kaldırıyorum ben, çünkü bir kart doğru çalışıyorsa sizin için en başta durmasında fayda var buna Facebook karar vermemeli, ayrıca resimlerinin sonuna da profil kartına gerek yok. Ama siz arzu ettiğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ana Metin kısmında doğru reklam metni ile müşterinizin karşısına çıkmalı ve bunu yaparken de hedef kitlenizi çok iyi tanımalı ve müşteri profil analizini en doğru şekilde yapmalısınız.

Sonrasında Eylem Çağrısı kısmında farklı çağrıları da test etmelisiniz. Örneğin e-ticaret siteniz var, daha fazla bilgi al/teklif al/şimdi alışveriş yap gibi seçenekleri test etmekten çekinmeyin. Doğrudan alışveriş yap'ı kullanmak her zaman verimli olmayabilir. Bu son adımla beraber yayınla butonu ile reklamımızı yayınlıyoruz ve değerlendirme aşamasını takiben onaylanmasını bekliyoruz.


Sonuç;


İlk olarak hangi reklam kampanyası ile başlayacağınız tamamen işletmenizin sahip olduğu varlıklara ve dataya bağlı olarak değişir.. Ancak reklam verirken en başta belirtiğimiz gibi hangi kitleye(Soğuk-Ilık-Sıcak) reklam verdiğinizi ve Pixel varsa datalarınızı kullanmaya çalışın. Senin bu konu hakkındaki düşüncelerin neler?

İlk olarak hangi reklam kampanyasını kullanıyorsun?


  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon

iletişim(merhaba!) / kayıt ol(empati-odaklı pazarlama serisi) / gizlilik şartları

(Bu sitede çerezler kayıt edilmektedir!)

Bu site içerikleri ve tüm eğitimler Emre Doganer tarafından değer katmak amacıyla hazırlanmıştır.

© 2016-2020 Emre Doganer | Digital Marketing Specialist