4 Ana Yaklaşımla Dijital Pazarlamanın Metamorfozu

En son güncellendiği tarih: 4 Ara 2019

Tüm Dünya'da hızlı bir şekilde yükselişe geçen ve markaların müşterileri ile temas kurmak için kullanması elzem olan bu olguya bir giriş yapalım.#Dijital Pazarlama en basit tanımıyla; bir ürün veya hizmetin online pazarlama stratejileri kullanılarak pazarlanması ve satışını kapsayan tüm faaliyetlerdir. Peki bu tanımın temelinde olan pazarlama olgusu zaman içinde nasıl değişikliğe uğramış ve odağı nasıl değişmiştir. Ona bakalım.


Pazarlama 1.0'dan Pazarlama 4.0'a


“Pazarlama ürünlerini elinden çıkarmak için akıllıca yollar bulmak değil, müşteriye benzersiz bir değer sunma sanatıdırPhilip Kotler

Philip Kotler'in de kitabın ayrıntılı bahsettiği gibi sırasıyla;

#Pazarlama 1.0 -- Ürün merkezli pazarlama; tanıtım süreçleri ve diğer tüm faaliyetlerde ürünün iyileştirilmesi özellikleri ve nasıl bir etki oluşturacağı baz alınarak yapılan faaliyetler.

Pazarlama 2.0 -- Müşteri odaklı pazarlama; merkeze müşteriyi koyarak ve onun müşteri olarak görülmesi adına sunulacak değerler baz alınarak yapılan faaliyetler.

Pazarlama 3.0 -- İnsan odaklı pazarlama; müşteriyi kalbi, düşünceleri ve ruhu olan bir varlık olarak ele alıp, bu temeller üzerine yapılan faaliyetlerin tümü.

Pazarlama 4.0 ise; hem geleneksel hem de dijital yaklaşımların bir karışımı olarak, online(çevrimiçi) pazarlamanın offline(çevrimdışı) yerini alamayacağının altını çizerek her iki deneyimide gözönüne alarak yapılan faaliyetlerin tümüdür.Bağlı olmanın Dijitale Etkisi (Connectivity)


2019 itibariyle tüm dünyada 11 milyar cihazın internete bağlı olduğu raporlarla ortaya konuldu. Bu dijital pazarlamanın seyrini, markaların insanlarla iletişimini tamamen değiştiren bir olgu olarak karşımızda duruyor. Yeni bir marka oluşturma ve bunu dünya çapında duyurma süresi kısaldı, eski ve köklü markaların ciddi rakiplerle karşı karşıya kalması, ve hatta bir çoğunun pazardan silinmesini de beraberinde getirdi. Öyle bir noktaya gelindi ki; şirketler, müşterileriyle ya da onlarla doğrudan teması olan Influencer'larla işbirliğini pazarlama faaliyetlerini temeline koymaya başladı.


Değişen Alışkanlıklar ve Markaların Yükselişi


“Pazarlama bitiş çizgisi olmayan bir yarıştır.” Philip Kotler

Dünyamıza giren büyük markalara ve etkilerine bir göz atalım;

Facebook; başlı başına bir cumhuriyet tüm dünyada sahip olduğu data ile en önemli firmalardan biri haline geldi.

Youtube; Hollywood'un dahi kabul ettiği ve etkisi tartışılmaz, insanların bir anda çok ciddi paralar kazandığı ve sesini duyurduğu bir platform haline geldi.

Twitter; insanların haberleri gidip, kendi gibi insanlardan öğrendiği, konuştuğu ve tartıştığı bir platform.

Instagram; bir çok insanın yeni marka ile temasa geçtiği, müşteri yorumlarına baktığı ve marka ile müşteri arasındaki mesafeyi yakınlaştıran bir mecra.

Google; tüm dünyada insanların neredeyse herşeyini orada aradığı bir platform oldu.


Sonuç


Dijital metamorfaza şahitlik ettiğimiz bu zamanda, değişen ve dönüşen pazarlama metodlarının merkezinde insan bir değerler bütünü olarak durmakta. Bizler pazarlamacılar olarak bir değer üretme modeli ile yola çıkarak bu dönüşüme ayak uydurmaya çalışmalıyız.


26 görüntüleme
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon

iletişim(merhaba!) / kayıt ol(empati-odaklı pazarlama serisi) / gizlilik şartları

(Bu sitede çerezler kayıt edilmektedir!)

Bu site içerikleri ve tüm eğitimler Emre Doganer tarafından değer katmak amacıyla hazırlanmıştır.

© 2016-2020 Emre Doganer | Digital Marketing Specialist