3 Adımda Facebook'da Doğru Reklam Kampanyasının Temelleri Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 13 Ara 2019

Tüm dünyada 2.7 milyar aktif Facebook kullanıcısı olduğu 2019 raporlarında belirtildi. İlgi alanlarından, kişilik özelliklerine kadar bir reklamcının ya da markanın hedef kitlesini tanımak adına arzu ettiği, bir çok datayı sunan bu mecra dijital pazarlamacılar için olmazsa olmaz. Peki verimli bir reklam kampanyası için neler yapmalı şimdi bunlara bir bakalım.


 1. Amaç Belirleme: Doğru bir reklam vermeden, hangi amaçla reklam çıktığınızı tayin etmelisiniz. Müşterinin marka ile temas kurma aşamalarına göre Facebook'ta reklamları kategorize ediyor ve size böyle sunuyor.

 • Farkındalık: Marka Bilinirliği, Erişim

 • Değerlendirme: Trafik, Etkileşim, Uygulama Yükleme, Video İzlenme, Potansiyel Müşteri, Mesaj Reklamları

 • Dönüşüm: Dönüşüm, Katalog Satışları, Mağaza Ziyareti

Tüm bu reklam tiplerini müşterinizin sizi tanıyıp tanımadığı, dijital platformlarda ne kadar süredir yer aldığınız ve elinizdeki verilerin ne kadar güçlü olduğu gibi bir çok parametreye göre bir süzgece tabi tutmalısınız.

2. Hedef Kitle Belirleme: Doğru ve etkin şekilde hedef kitle belirlemek, en öncelikle yapmanız gereken işlerden biri. Ayrıntılı bir şekilde hedef kitlenizdeki insanların istekleri, korkuları, amaçları, beslendikleri kaynaklar vb. onları tanıyacağınız her şeyi en ayrıntılı şekilde belirlemelisiniz. Bununla ilgili müşteri profili çalışmasını aşağıdaki butonu kullanarak indirebilirsiniz.


https://bit.ly/2EdfvPC


3. İçerik Hazırlama: Son olarak reklam metni, içerik ve sunulan teklif olarak sınıflandırabileceğimiz reklam içeriği kısmı ise, sizin doğru başlığı, doğru reklam metnini, video, resim ya da slideshow tarzı içerikleri kullanabileceğiniz reklam kısmı yer almaktadır.


Tüm bu aşamaları Facebook'ta aşağıdaki sırada görür ve paneli de bu doğrultuda kullanırsınız. Sırasıyla

 • Kampanya; Amaç Belirleme kısmı bu aşamada yukarıda belirttiğim şekilde seçim yaptığınız kısımı

 • Reklam Seti: Hedef Kitle Belirleme ve Reklamlarınızın hangi mecralarda ve bunların içerisinde nerelerde (Story, akış vs) yerleşimini yapacağınız aşamadır.

 • Reklam: İçerik olarak reklam metni, görseller ve teklifi ayarladığınız aşamadır.


Her bir aşamada doğru şekilde reklamı kurgulamak ve doğru seçenekleri seçebilmek çok önemlidir. Tüm bu detayları düşünmeden doğrudan satış reklamları çıkmak ya da herhangi bir reklam tipini plansız bir şekilde seçmek, müşterinin hangi aşamada olduğunu bilmeden onu yanlış yolda ilerletmektir. Pazarlama bir süreç ve basamakları olan bir yoldur. Doğru zamanda müşteriyi doğru yere yönlendirmek çok önemlidir.


”Facebook'ta doğru reklam vermenin ilk kuralı müşteri yolunuzu tayin etmek ve sırasıyla müşteriyi Farkındalık, Değerlendirme ve Dönüşüm aşamalarında taşıyacak türde reklamlar üretmektir.”

Sonuç


İyi bir Facebook Reklamı için; önce amacımızı doğru tayin etmeli, hedef kitlemizi ayrıntılı şekilde belirlemeli, doğru bir reklam içeriği ve metni oluşturmayı bilmeliyiz. Reklamı bütüncül bir yaklaşımla düşünmeden yola çıkmak; bu noktada yapılabilecek en büyük hatalardandır. Facebook etkileşimlerinin %5'in altına düştüğü ve daha düşeceği durumlarda doğru şekilde reklam vermek ve iyi bir müşteri yolu dizaynı olmazsa olmazdır.

23 görüntüleme
 • Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black LinkedIn Icon
 • Black YouTube Icon

iletişim(merhaba!) / kayıt ol(empati-odaklı pazarlama serisi) / gizlilik şartları

(Bu sitede çerezler kayıt edilmektedir!)

Bu site içerikleri ve tüm eğitimler Emre Doganer tarafından değer katmak amacıyla hazırlanmıştır.

© 2016-2020 Emre Doganer | Digital Marketing Specialist