Neden Satış Yapamıyorum?

En büyük problemlerimizden biri sahip olduğumuz trafik, takipçi ya da abonelerin -adına her ne derseniz- bizle bağ kurmaması, maillerimizi açmaması ya da satın alma yapmaması. Peki neden?

Sosyal medya hesabınız ya da mail listenizdeki rakamların birer sayıdan ibaret olduğunu düşünerek çoğu kez yanılgıya da düşeriz. Onların her birinin de bizim gibi zihni, ruhu ve duygularıyla birer insan olduğunu unuturuz.

İnsanlar kendi gibi olan insanları sever ve takip ederler. Bu sebeple eğer siz takipçi ya da abonelerinizle bağ kurmak istiyorsanız önce düşünceleriniz ya da hikayenizin onlarda karşılık bulmasını sağlamalısınız. Ama nasıl?

”Pazarlama, fikirlerimizin bir sorunu çözmek veya istenen bir sonucu elde etmek isteyen insanlar için nasıl değere dönüştüğünü anlatma şeklimizdir.”

Yani insanlar ile empati kurarak onlara değerlerimizi kendi problemlerini çözmelerini adına sunmaktır. Promosyon ya da zorlama ile satış değil, insanlara ulaşmak ve onlara yardımcı olmaktır.

İnsanların ihtiyaçlarını anlamak ve onlara yolculuklarında eşlik etmektir. Yani dünyayı müşterinin gözünden görmektir.

Eğer hala neden satamadığınızı düşünüyorsanız insanlar ile empati kurup kurmadığınızı, onları yeterince önemseyip önemsemediğinizi ve dünyaya onların gözünden bakıp bakmadığınızı etraflıca düşünün.

Satışın yolu değer odaklı pazarlamadan ve o da empatiden geçer.