Hatalarımızdan Ders Alabilir miyiz?

2022 Senesi başları çok sevdiğim bir hocamla iş yapmaya başladık. Daha önce kimlerle çalışmamız gerektiğine dair zihnimizde bir şeyler olsa da henüz oturmuş ilkelerimiz yoktu. Neyse, proje çok kötü başladı ve çok kötü bir şekilde bitti. Öyle hatalar yaptım ki, ondan sonra hocamla aramdaki ilişki hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. En azından ben öyle hissettim.

Buradan sonra kendime dedim ki; ”Emre, öncelikle sevgi dostluk ilişkisine giriştiğin kimselerle ticaret yapmamaya özen göster.” Hatta şurada detaylarıyla anlattığım ilkeleri paylaştım.

  1. Çok yüksek beklentilerle gelen müşteriyle çalışma,
  2. Sevdiğin ve duygu-fikir-kıymet alışverişi yaptığın kişilerle çalışma.

2023 senesinde bu kriterlere %100 uymasına rağmen bir başka kişiyle daha çalışmak için yine hazırlıklara başladık. Ama gel gör ki kader izin vermedi ve neyse ki çalışmadık.

Şimdi kendi yaşadığım hadiseden yola çıkarak bu önermeyi yanlışlamaya çalışmayacağım. Bu çok temel bir mantık hatası olur. Ancak buradan hareketle bu konudaki görüşlerimi dile getireceğim.

Bence insan hatalarından ders alamaz.

Zira yaptığı hatanın kök nedenini bilecek kadar kendisini tanıyan kişi çok azdır. Örneğin, siz bir işletmeyi batırdınız. Batma sebebinin finans olduğunu düşünüyorsunuz. Diyorsunuz ki; ”Ben finans bilseydim bu işletme batmazdı.” Ama reelde batma sebebiniz ürün-pazar uyumunuzun olmaması.

İnsan ve hatta işletme de kompleks sistemler. Bir yerde oluşan arızanın, hatanın ya da aksaklığın sebebini sadece etrafına bakarak bulamazsınız. Siz hataya sebep olanın A olduğunu düşünürsünüz. Oysa sebep B’dir. Sonra bir başka zaman da C’den dolayı aynı hatayı yaparsınız. İşte hatanın sebebini belirleme konusundaki bu yetersizliğimiz ondan ders almamızı engeller.

İnsanın kendisini tanıması ve kendisine karşı dürüst olmasının zorluğu beni bu noktaya getirdi. Karmaşık canlılarız ve yaşadığımız her hadise kendi bağlamında çok özel.

Belki de hatalı olduğumuz konunun sebebini bulmak yerine iyi yaptığımız şeylere odaklanarak onları tekrar edebilmenin yollarını aramalıyız.

Karşı argümanları yorumlara bekliyorum.

0 comments… add one

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir