Değer Merdivenini Bir Funnel’a Nasıl Dönüştürürüm?

Hangi grubun lideri olacağına karar verdikten sonra, değer merdiveni ideal insanları bulabilmen ve onlara yardım edebilmen adına önemli bir adımdı. Eğer hala değer merdivenini oluşturmadıysan bunu etraflıca düşünmeni tavsiye ederim.

Şimdi bir değer merdivenini nasıl funnel’a dönüştürebiliriz buna bakalım.

İdeal dünyada tüm müşterilerinin senin en iyi ürün ya da hizmetin ilk seferde almasını arzu edersin. Ama realite böyle değildir.

Kimse doğrudan 3000 TL’lik bir danışmanlık hizmetini ya da pahalı bir ürünü satın almaz. Çünkü karşıdakine henüz yeterince değer sunmamışsındır.

Kitlendeki herkese uygun tek bir teklif oluşturmak imkansız olduğuna göre, tamamına hitap edecek teklif portföyü -değer merdivenine yerleştirilmiş- işini kolaylaştıracaktır.

İdeal müşterilerini bulmak için değeri ve fiyatı en yüksek ürün ya da hizmetini herkese sunmak yerine yapman gereken 2 şey var.

1. Kitlende yer alan her seviyeden müşteriye onların karşılayabileceği oranda bir değer sunmak.

2. Değer merdivenin en üst basamağına taşıyacak ideal müşterilerini bulmaya çalışırken hem müşteriye istediğini veren hem de emeklerine değecek karlı bir yapı oluşturmak.

Değer Merdivenin basamaklarını ‘funnel’ın derine doğru inen katmanlarını temsil eder. Potansiyel müşteriler değer merdivenin basamaklarını tırmanırken aslında funnel’da da aşağı doğru ilerler.

İlk basamak müşteriye değer sunan ve gelen trafiğin çoğunun sahip olmak isteyeceği ücretsiz bir ürün ya da hizmeti temsil eder.

Basamakta yukarı çıktıkça ya da funnel’da derine indikçe değer artarken talep edilen ücrette artar. Bu yüzden gelen trafiğin tamamı bir sonraki basamağa geçmeyecektir.

Zaten bu ilerleme ile beraber gerçekleşen eleme ya da kıymetlendirme bize basamağın en üzerindeki ya da ‘funnel’ın en derinindeki ideal müşterileri verir.

Bu yapı müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirirken size de hizmet ya da ürünlerinizle ilgili yeterli esnekliği sağlayacaktır.

Sonuç olarak ‘funnel’ online’da müşteri değer merdiveninin basamaklarından taşıdığınız bir süreç. Bu süreci inşa etmek için önce hangi gruba liderlik edeceğinize daha sonrada nasıl bir değer merdiveni kuracağınıza karar vermelisiniz.

Unutmayın, amaç para el değiştirmeden müşteri değer sunmak. Değerin arttığı nispette kazandığınız miktar artacak ve ideal müşterilerinizi bulmanız kolaylaşacaktır.